Zdravé srdce vyžaduje konzumaci správných potravin. Zařaďte je na svůj jídelníček již dnes

Fotografie: Freepik

Pokud chcete podpořit zdraví srdce jako naprosto klíčového orgánu, bez kterého se neobejdeme, velmi záleží na konzumaci některých potravin. Mohou být totiž výraznou prevencí proti různým onemocněním.

Pro zdraví srdce je velmi důležité to, co pravidelně jíte. Můžete tím podpořit přirozenou regeneraci buněk a snížit některé rizikové faktory, jako jsou obezita, vysoký krevní tlak nebo například vysoká hladina nežádoucího cholesterolu. Všechny následující potraviny by tak měly mít pravidelné místo ve vašem jídelníčku.

Losos

Nejlepší jídlo pro zdraví srdce, protože je bohatý na omega-3 mastné kyseliny. Omega 3 mastné kyseliny jsou vlastně zdravé tuky, které mohou snížit riziko poruch srdečního rytmu a snížit krevní tlak. Běžně se tak doporučuje jíst zhruba dvě porce lososa za týden.

Fotografie: Freepik

Tuňák

Další a hlavně cenově dostupnější variantou pro splnění pravidelné dávky kvalitního tuku z ryb je tuňák. Obsahuje totiž také pořádnou porci omega 3 mastných kyselin. Dá se velmi snadno připravovat v mnoha různých pokrmech. Zároveň do jídelníčků můžete přidat i další ryby, jako jsou makrely, sledi, pstruzi, sardinky a ančovičky.

Olivový olej

Tento olej je zdravý tuk, který je bohatý na antioxidanty zdravé pro srdce. Při pravidelné konzumaci pomáhá chránit zdraví srdce. Pokud s ním nahradíte některé nevhodné tuky, může se to pozitivně projevit na snížení hladiny nežádoucího cholesterolu. Velmi se hodí například do salátů či jako doplněk k některým pokrmům.

Vlašské ořechy

Malá hrstka vlašských ořechů denně může snížit hladinu cholesterolu v krvi. Vlašské ořechy jsou výborným zdrojem omega 3 mastných kyselin, rostlinných sterolů i vlákniny. Díky tomu představují skvělou volbu pro zdravý jídelníček s ohledem na srdce a cévy.

Mandle

Další prospěšnou potravinou jsou mandle. Ty se hodí k zelenině, rybám, kuřecímu masu a dezertům. Opět obsahují velké množství prospěšných tuků, vlákniny a dalších minerálních látek. Každý den si tak dopřejte zhruba jednu hrst a uvidíte, že se budete hned cítit o něco lépe, protože jde i o zdroj kvalitní energie.

Fotografie: Freepik

Pomeranče

Sladké a šťavnaté pomeranče obsahují pektin bojující proti cholesterolu. Obsahují také draslík, který pomáhá regulovat krevní tlak. Do jídelníčku je zařaďte hlavně na podzim a v zimě pro doplnění vitamínu C.

Ovesné vločky

Ovesné vločky dokážou nasytit na dlouhou dobu a pomáhají udržovat stabilní hladinu krevního cukru. Jde tak o vhodný pokrm pro lidi s problémy s cukrovkou. Pravidelnou konzumací také bojujete proti špatného cholesterolu.

Nízkotučný jogurt

Mléčné výrobky jsou dobré nejenom pro kosti díky obsahu vápníku, ale patří do zdravého jídelníčku i ve chvíli, kdy myslíte na zdraví srdce. Pravidelnou konzumací totiž můžete pozitivně ovlivnit vysoký krevní tlak.

Zdroj: Healthgrades