Potraviny, které do mrazničky nepatří

Dnes je velmi populární zamrazování potravin do zásoby. Je to ideální cesta jak neplýtvat jídlem a uchovat ho na delší dobu, aby se nezkazilo. Jenže zatímco některým potravinám zmrazení nevadí či dokonce jim svědčí, jiné jsou pro tento způsob uchovávání nevhodné. Dnes si prozradíme, které potraviny do mrazničky nepatří.

Když už budete jídlo zamrazovat, nezapomeňte krabičku opatřit datem i popiskem, co se v krabičce nachází. Zamrazujte jen takové množství, které po vyjmutí sníte.

Některé druhy ovoce a zeleniny

Do mrazničky nepatří zelenina s vysokým obsahem vody, protože po rozmrazení by vám z ní zůstalo nevzhledné a nechutné pyré. Patří sem například salátová okurka, cuketa apod. Zeleninu, jako paprika, rajčata, ředkvičky, brambory zmrazujte předem tepelně upravenou. Totéž platí o některém ovoci: meloun, citrusy, jablka do mrazničky raději vůbec nedávejte. Potřebujete-li potraviny, které nejsou vhodné pro zmrazení zpracovat, zvolte jiný způsob – marmeláda, čalamáda, přesnídávka, kompot.

Smetanové výrobky

Některým tvrdým sýrům nízké teploty absolutně nevadí, ale mléko, jogurt, tavený sýr po rozmrazení změní naprosto svou texturu – tekutiny se oddělí a stanou se nevzhlednými a nepoživatelnými. Leda byste jogurt jedli mražený, jako osvěžující letní pochoutku. Pokud ho necháte však roztopit, chutnat vám nebude.

Vejce

V syrovém stavu hrozí prasknutí skořápky a vylití obsahu mimo ní. Uvařená zase po rozmrazení změní texturu. Nemáte-li zbytí a musíte vejce opravdu dát zamrazit, protože musíte narychlo odcestovat a je vám líto vajíčka vyhodit – oddělte bílky a žloutky a dejte do rozdílných nádob. Použít pak můžete třeba na pečení nebo obalování řízků apod.

Vařené těstoviny

Pokud jste neodhadli množství a uvařili poněkud hodně těstovin, pak přemýšlejte, jaký další pokrm z nich uvařit na následující den. Zamrazení by jim nesvědčilo. Po rozmrazení by texturou připomínaly bláto.

Další potraviny nevhodné do mrazničky

  • Omáčky zahuštěné škrobem nebo moukou – změní konzistenci
  • Jednou rozmražené maso – ideální pro tvorbu bakterií
  • Jakékoliv již jednou rozmražené potraviny
  • Konzervované potraviny
  • Zrnková káva – vysoká teplota zrnka vysuší a změní chuť, aroma a své vlastnosti

Obrázek: pixabay.com