Trápení s vypadáváním vlasů může být způsobeno nedostatkem vitamínu D. Bývá příčinou i únavy

Fotografie: Depositphotos

K nedostatku vitaminu D dochází, když tělo nezískává dostatek vitaminu D ze slunečního záření nebo ze stravy. Nedostatek vitaminu D může způsobit ztrátu hustoty kostí, osteoporózu a zlomeniny kostí.

Vitamínu D se někdy říká sluneční vitamín, protože si ho tělo vytváří z cholesterolu, když je kůže vystavena slunečnímu záření. Tomuto vitaminu se v poslední době věnuje velká pozornost kvůli jeho roli v imunitním zdraví, konkrétně v souvislosti s COVID-19. Má také zásadní význam pro zdraví kostí a mnoho důležitých funkcí v celém těle, říká doktorka Katherine Marengo. Jak se projeví nedostatek vitaminu D?

Častá onemocnění nebo infekce

Jednou z nejdůležitějších rolí vitaminu D je podpora imunitního systému, který vám pomáhá bránit se virům a bakteriím způsobujícím nemoci. Vitamin D přímo působí na buňky, které jsou zodpovědné za řešení infekcí. Pokud často onemocníte, zejména nachlazením nebo chřipkou, může k tomu přispívat nízká hladina vitaminu D.

Únava a vyčerpání

Pocit únavy může mít řadu příčin, jednou z nich může být nedostatek vitaminu D. Na rozdíl od viditelnějších příčin, jako je stres, deprese a nespavost, je nedostatek vitaminu D často přehlížen jako potenciální příčina únavy.

Bolesti kostí a zad

Vitamin D hraje klíčovou roli ve zlepšování vstřebávání vápníku v těle. Když tělo nemá dostatek tohoto vitamínu, vápník se nemůže účinně dostat do kostí a kloubů, což může mít za následek oslabení kostní struktury. To může vést ke zvýšenému riziku zlomenin, bolestem kloubů a nekomfortním bolestem kostí, zvláště v dolní části zad.

Nedostatek vitamínu B12 se podepisuje na zdravotním stavu celého těla. Napadá i kůži a oční bělmo

Deprese

Nedostatek vitaminu D je spojován s depresí, zejména u starších dospělých. Účinky doplňků stravy s vitamínem D jsou nejednotné, ale některé recenze zjistily, že pomáhají zmírnit příznaky deprese.

Zhoršené hojení ran

Pomalé hojení ran po operaci nebo zranění může být známkou toho, že máte příliš nízkou hladinu vitaminu D. Vitamin D zvyšuje produkci sloučenin, které jsou klíčové pro tvorbu nové kůže v rámci procesu hojení ran. Pro správné hojení může být důležitá také role vitaminu D při kontrole zánětu a řešení infekcí.

Ztráta kostní hmoty

Vitamin D hraje klíčovou roli při vstřebávání vápníku a metabolismu kostí. To je důležité, protože současné užívání vitaminu D a vápníku pomáhá tělu maximalizovat jeho vstřebávání. Nízká hustota kostních minerálů je známkou toho, že vaše kosti ztratily vápník a další minerály. Starší dospělí, zejména ženy, jsou tak vystaveni zvýšenému riziku zlomenin.

Vypadávání vlasů

Mnoho potravin a živin může mít vliv na zdraví vlasů. Zatímco stres je běžnou příčinou vypadávání vlasů, závažné vypadávání vlasů může být důsledkem onemocnění nebo nedostatku živin. Vypadávání vlasů u žen je spojováno s nízkou hladinou vitaminu D.

vlasy, alopecie
Fotografie: Freepik

Bolest svalů

Příčiny bolesti svalů je často obtížné určit. Existují však důkazy, že jednou z možných příčin je nedostatek vitaminu D. Receptor pro vitamin D je přítomen v nervových buňkách zvaných nociceptory, které vnímají bolest. Tento vitamin může být také zapojen do signálních drah bolesti ve vašem těle, což může hrát roli při chronické bolesti.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]