Pravidelná chůze patří mezi nejzdravější pohybové aktivity. Jaké jsou její výhody?

Moderní a hektická doba nahrává rychlým občerstvením a nezdravému způsobu života, kterému chybí pohyb, i obyčejná chůze. Mnoho lidí tak bojuje s nadbytečnými kilogramy, které ohrožují jejich zdraví. Podstatný je pro udržení dobré kondice hlavně pohyb. Sportovních aktivit, které se nabízejí, je celá řada. Avšak často se zapomíná na obyčejnou chůzi, která je v podstatě pohybem přirozeným a pro člověka i nejprospěšnějším.

Chůze a její výhody

Chůze je pro každou lidskou bytost potřebná. Jedná se o celkově nezatěžující pohybovou aktivitu, kterou lze provozovat v kterémkoliv věku, pokud vám to jen trochu zdravotní stav dovoluje. Chůze pomůže s těmito aspekty ve vašem životě:

  • podpoří funkci metabolismu
  • udrží vaše klouby co nejdéle zdravé a v kondici
  • pomůže s redukcí hmotnosti (vhodné pro lidi s nadváhou a obezitou)
  • zlepší celkové okysličení organismu a utuží fyzickou kondici

Chozením také předejdete řadě civilizačních nemocí, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, nebo ateroskleróza.

Co říkají studie?

Angličtí vědci dopady chůze na lidské zdraví aktivně studovali. Vybrali asi 50 000 lidí, které sledovali v průběhu třinácti let. Tito jedinci v životě praktikovali chůzi pravidelně. Prokazatelně byli štíhlejší než ti, kteří nechodili.

Odborníci se také shodují na tom, že chození přispívá k snížení rizik vzniku těchto nemocí a stavů: Alzheimerova choroba, stařecká demence, onkologická onemocnění, artritidy, hormonální poruchy, chronická únava. I ženám, které mívají problémy před a v průběhu menstruačního cyklu, nebo v období menopauzy chůze může pomoci. Vědci také zjistili, že půlhodinová denní chůze může účinně redukovat obvod boků a pasu.

Šest důvodů, proč začít chodit

Prvním důvodem k začlenění chůze do života je to, že díky ní udržíte svou hmotnost v ideálním rozmezí, podpoříte psychickou kondici, budete se cítit plní energie a lépe zvládnete stres.

Druhým důvodem je nízké zatížení kloubního aparátu a podpora, či udržení pohyblivosti, což je výhodné zejména pro starší lidi. Chození rovněž dobře rozproudí krev, zlepší hojení a redukuje zánětlivé procesy.

Třetím důvodem je posílení kardiovaskulárního systému. Vaše srdce tak bude bít jako zvon. Chůze preventivně zapůsobí proti vzniku ischemické choroby srdeční, infarktu, mrtvici a obecně ochrání cévy.

Čtvrtý důvod: zlepší náladu, díky vyplavování endorfinů do krve. Pakliže tedy bojujete s úzkostmi, nebo depresemi, je chůze ideální prostředek k tomu, jak se zase cítit příjemně a radostně.

Pátý důvod: pravidelné chození zabrání úbytku kostní hmoty, sníží tak rozvoj osteoporózy a riziko zlomenin.

Šestý důvod: chůze nevyžaduje žádné speciální vybavení (tedy kromě kvalitní obuvi) a nic nestojí. Chůze je zkrátka velice blahodárná a je nasnadě ji zahrnout do svého života. Díky ní poznáte i mnoho zajímavých neznámých míst.

Fotografie: Pixabay


Řekněte ostatním, co si myslíte