Nedostatek draslíku postihuje téměř celé tělo. Mezi hlavní příznaky nízké hladiny patří i únava nebo slabost

Fotografie: Love Krittaya / Public domain

Nedostatek draslíku je nebezpečný problém, který může mít závažný dopad na vaše zdraví. Pokud rozpoznáte jeho příznaky, raději se obraťte na svého lékaře.

Nedávno jsme se v redakci doslechli, že se lidé často potýkají s nedostatkem draslíku, a ani o tom nemusí vědět. Jak totiž říká lékařka Jillian Kubala, příznaky tohoto nebezpečného problému mohou zůstat po dlouhou dobu nerozpoznány a objevit se až v momentě, kdy si tělo tento minerál vyloženě žádá. Pokud tedy na sobě rozpoznáte typické změny, co nejdříve se zaměřte na svůj jídelníček.

Slabost a únava

Slabost a únava patří mezi první příznaky nedostatku draslíku, a to hned z několika pádných důvodů. Jednak se totiž jedná o důležitý minerál regulující svalové kontrakce, a jednak jeho nedostatek ovlivňuje to, jak tělo využívá živiny. Může mít také vliv na produkci inzulínu, což vede ke snížení dostupné glukózy v těle, která funguje jako energie pro buňky.

Abnormální srdeční tep

Draslík hraje také zásadní roli při udržování zdravých kontrakcí srdečního svalu. Jak jsme již také na webu ZdravéStravování.cz psali, jeho zvýšený příjem může snížit vysoký krevní tlak a podpořit celkový oběh. V opačném případě, tedy pokud ho máte nedostatek, může vést k abnormálnímu srdečnímu rytmu, což je nebezpečný stav zvyšující riziko vzniku srdečních onemocnění.

Zažívací potíže

Zažívací potíže mohou mít mnoho příčin, včetně různých intolerancí, poruch nebo určitých onemocnění, o čemž informoval také web Healthline. Pokud se však nejedná o důsledek žádného typického problému, může být příčinou nedostatek draslíku v těle. Tento nedílný minerál totiž pomáhá přenášet signály, které stimulují kontrakce, jež napomáhají vašemu trávicímu systému pohánět potravu, aby mohla být následně trávena.

Tělo reaguje na nedostatek železa v krvi poslední výzvou. Sledujte tyto časté příznaky

žena leží v posteli a drží se za břicho
Fotografie: Freepik

Potíže s dýcháním

Pozor byste si měli dávat především na potíže s dýcháním, které mohou značit již těžký nedostatek draslíku. Když jsou totiž jeho hladiny v krvi příliš nízké, plíce se nemusí správně roztahovat a stahovat, což může mít za následek dušnost a další potíže. Doslechli jsme se také, že v některých případech může tento faktor vést až k samotné zástavě činnosti plic, což je smrtelný stav. Rozhodně proto tyto příznaky nikdy neignorujte.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]