Nemocné plíce vyžadují péči, pokud na sebe upozorňují příznaky, mezi které patří i dušnost nebo chrapot

Fotografie: Depositphotos

Některé příznaky spojené s plícemi mohou značit závažné onemocnění tohoto orgánu. Pokud nepomůže ani očista, raději se poraďte se svým lékařem.  

Ať už jste kuřák či ne, je dobré vědět, jak jsou na tom vaše plíce. Lidé se často obávají, že je něco v nepořádku, ovšem mnohdy jim pomohou jednoduché triky pro očistu plic, včetně dechových cvičení nebo konzumace správných potravin. Pokud ale některé příznaky přetrvávají a nic na ně nepomáhá, mohlo by to podle lékaře Adithyy Cattamanchiho značit přítomnost velmi nebezpečného onemocnění.

Příznaky, které značí nemocné plíce

Pokud vaše plíce postihne onemocnění, může se to projevit různými příznaky. V každém případě je však důležité, abyste byli na pozoru a v případě jakýchkoliv změn se raději poradili se svým lékařem, a to zejména pokud nepomáhá žádná domácí léčba nebo jejich očista. Jak jsme například zmiňovali na webu ZdravéStravování, i občasný kašel může být známkou nebezpečné rakoviny tohoto orgánu. Obecně je poté dobré dávat si pozor na:

  • dušnost a obtížné dýchání, zejména při fyzické aktivitě,
  • chrapot nebo změnu hlasu, jež mohou souviset s problémy týkajícími se hrtanu nebo hlasivek,
  • bolest na hrudi, která se objevuje při dýchání, kašli nebo kýchání,
  • krev ve vykašlaném hlenu, jež často značí rakovinu nebo vážnou infekci,
  • ztrátu hmotnosti a nevysvětlitelnou únavu,
  • horečku, na kterou nic nezabírá,
  • kašel, jenž nemizí ani po několika týdnech, nebo se zhoršuje.

Pokud máte některý z těchto příznaků, měli byste co nejdříve navštívit lékaře nebo odborníka, který vám provede diagnostiku a doporučí, co dělat dále. Vyzkoušet také můžete určité druhy očisty plic, které je mohou zmírnit – pokud zaberou, pravděpodobně se s žádným větším problémem nepotýkáte. Podle webu Healthline na to můžete jít zejména změnou stravování, tedy konzumací zdravých potravin a vyhýbání se zpracovaným výrobkům.

Očista plic podomácku: Vitamín D může podpořit pohodlné dýchání a předejít nemocem

dechové civčení
Fotografie: Pixabay

Pomůže i dýchací cvičení

Dále poté můžete vyzkoušet také dýchací cvičení, která obecně podporují zdraví plic a pomáhají orgán regenerovat. Stejně tak je však vhodné vyvarovat se kouření, jež bývá hlavní příčinou onemocnění plic, pravidelně provádět fyzickou aktivitu, a to zejména posilování svalů podporujících dýchání, a chránit se před znečištěním vzduchu – zejména byste se měli méně vystavovat expozici prachu a alergenům. Pokud vám tyto změny dělají problémy, raději se poraďte se svým praktickým lékařem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]