Potraviny, které podporují odolnost organismu proti virovým onemocněním

Fotografie: Freepik

Pokud pravidelně konzumujete česnek, posilujete si tím imunitu a zároveň vás může ochránit před nachlazením. Nezabrání ale nakažení onemocněním COVID-19, které ochromilo celý svět. I v tomto období je ale více než důležitá správná a zdravá strava, která společně s pravidelným cvičením a pohybem venku může zajistit, abyste se této nemoci vyhnuli.

Vakcína ještě neexistuje, ale pomoci mohou vitamíny

Co tedy jíst, pokud máte strach, že onemocníte? Zaručený recept neexistuje, velmi záleží také na tom, jak silnou máte imunitu. Je možné, že se vám COVID-19 vyhne úplně. Podpořit svůj imunitní systém můžete různými vitamíny. I když COVID-19 chytíte, neznamená to, že musíte ležet několik dní v posteli. Někteří lidé mají lehký průběh, který navíc můžete podpořit konzumací ovoce a zeleniny.

Mezi produkty, které byste měli zařadit do svého jídelníčku, patří:

  • Včelí produkty
  • Dobré tuky
  • Zelenina bohatá na vitamíny C, E, A a B6
  • Česnek, kurkuma, zázvor

Existuje seznam potravin, které byste v podzimním a zimním období měli konzumovat více než jindy. Tělo bývá oslabené, ubývá slunečního svitu a brzká tma láká do postele dřív, než bychom chtěli. Čím tedy bojovat proti chřipce, nachlazení a onemocněním COVID-19?

Mezi známé potraviny patří česnek, nevyhýbejte se ani kyselým okurkám

Česnek je přírodní antibiotikum, hodně využívaný především v tomto období. Nejcennější složkou česneku jsou éterické oleje bohaté na sulfidy a alicin. Ty mají antivirové a protiplísňové vlastnosti. Stejnou složku najdete také v cibuli, která je rovněž skvělým lékem proti virům.

Fotografie: Pixabay

Stačí konzumovat jeden stroužek denně. Pro někoho to může být hodně, nejzdravější samozřejmě bude syrový česnek. Koupit si můžete ale také kvalitní doplňky stravy, které obsahují stejné množství vitamínů a minerálních solí.

Zázvor obsahuje protizánětlivé látky, podporuje imunitní systém, zahřívá a stimuluje krevní oběh. Skvěle dezinfikuje a hodí se hlavně do čajů v období chřipek.

Kurkuma ještě není mezi lidmi tolik známá, ale je označována za superpotravinu. Přidat ji můžete do těstovin nebo také do čaje. Obsahuje kurkumin, který je silným antioxidantem a bojuje proti volným radikálům.

Nebojte se ani fermentovaných potravin a ryb

Pokud jste již onemocněli nebo pozorujete první příznaky, určitě si dejte potraviny, které se fermentují. Mají velké množství vitamínu C a probiotik. Součástí našeho jídelníčku by tak měly být nakládané okurky, kysané zelí a podobné potraviny. Chrání před různými typy infekcí a mají pozitivní vliv na bakteriální flóru.

Vitamín A stimuluje produkci bílých krvinek. Céčko zase podporuje produkci interferonu. Vitamín B6 a E podporuje náš imunitní systém. Zdrojem vitamínu C jsou kromě ovoce také:

  • Avokádo
  • Drůbež, hovězí maso
  • Brambory a ryby
  • Brokolice nebo petržel

Arašídy, slunečnicová semínka, špenát nebo ryby jsou zdrojem vitamínu E. Pokud trpíte nedostatkem vitamínu A, dopřávejte si v hojném množství mléko, sýry nebo máslo.

Imunitu podpoříte zdravými tuky a také medem

Mezi nejzdravější rostlinné tuky patří řepkový a olivový olej, omega-3 mastné kyseliny najdete nejvíce v mořských rybách, vlašských oříšcích a také ve lněném semínku.

To si můžete nasypat například do bílého jogurtu nebo použít při pečení dezertů. Tyto tuky dodávají tělu potřebnou sílu pro produkci protizánětlivých hormonů. Zlepšují také funkci imunitního systému.

Po celý rok můžete využít včelí produkty, jako jsou med. Ten se nejvíce využívá do čajů a jako ochucovadlo do pečených dezertů. Poskytuje spoustu vitamínu, cenné enzymy, které nastartují naše tělo do boje proti nemocem.

Na podzim si můžete med přidat společně s citronovou šťávou do čisté vody, voda ale nesmí být horká – tím byste všechny dobré vlastnosti medu i citronu zničili. Výborný je také propolis, který můžete uchovávat v lednici a je skvělým lékem na bolesti krku nebo kašel.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]