Správným jídlem proti chudokrevnosti aneb tipy na dobrá a zdravá jídla i nápoje s vysokým obsahem železa

Pro boj s anémií, která se ve většině případů vyskytuje z důvodu nedostatku železa v krvi, se doporučuje konzumovat potraviny bohaté na železo, které jsou obvykle tmavé barvy, jako jsou červená řepa, švestky, černé fazole nebo dokonce čokoláda. Znalost seznamu potravin bohatých na železo je skvělý způsob, jak pomoci s léčbou této choroby.

V závislosti na závažnosti anémie může lékař předepsat doplnění železa. Léčbu si lze zpříjemnit i tím, že si doma připravíte osvěžující lahodné nápoje či skvělá jídla, díky kterým doplníte železo.

Ananasová šťáva s petrželkou

Ananasová šťáva s petrželkou je skvělá volba pro boj s chudokrevností, jelikož petržel obsahuje železo a ananas zase množství vitamínu C, který zvyšuje absorpci železa. Potřebovat budete: 2 plátky ananasu, listy petrželky a sklenici vody. Vše rozmixujte na vysoké otáčky v mixeru a nechte si chutnat. Ananas lze nahradit třeba pomerančem.

Pomeranč, mrkev a červená řepa

Všechny uvedené ingredience jsou ideální pro boj s chudokrevností, kvůli obsahu železa. Připravit si můžete smoothie nebo jednotlivé suroviny odšťavnit. Poté smíchat s vodou a případně dosladit medem. Připravujte si vždy čerstvý nápoj.

Švestkové smoothie

Švestky obsahují vlákninu a vitamín C, který je důležitý pro vstřebávání železa. 100 g švestek rozmixujte s 600 ml vody a přidejte hrstku špenátu nebo jiné zeleniny, která je zdrojem železa.

Černé fazole a hovězí maso

Burrito je pokrm charakteristický pro mexickou kuchyni a určitě vřele doporučujeme tento pokrm, ať už jako prevence nebo léčbu chudokrevnosti. Placku si můžete připravit doma nebo použít kupovanou. Dále budete potřebovat mleté maso, černé fazole a listy špenátu + sůl, pepř a koření. Směs jednoduše zabalíte a můžete si dát dobrý oběd nebo večeři. Místo placek lze použít i topiky.

Fazolový salát s tuňákem

Toto jídlo je rovněž bohaté na železo a vhodné jako oběd nebo večeře. Ideálně, když použijete černé fazole. Dále budete potřebovat tuňáka, cibulku a další ingredience podle vašich preferencí.

Další tipy na jídla bohaté na železo a vitamín C

  • Salát z červené řepy a mrkve

  • Quinoa se špenátem

  • Čočka na různé způsoby

  • Cizrna

  • Kapusta

  • Brokolice a rajčata

  • Špenát a červená paprika

  • Hořká čokoláda

  • Červené maso

Vyhněte se jídlům a nápojům, které brání vstřebávání železa. Například taniny obsažené v čaji a kávě nebo vápník narušují absorpci železa. Chcete-li si vytvořit zásoby železa v těle, nepijte kávu a čaj, neužívejte doplňky stravy s obsahem vápníku před konzumací jídla bohatého na železo.

Jako prevence i léčba chudokrevnosti pomáhají také mnohé bylinky, třeba kopřiva, hořec, echinacea, pampeliška nebo jetel, které obsahují vitamín C pro lepší využití železa z potravy.

Obrázky: top10ketoproducts.com, bormiolirocco.com