Nevíte, co vašim dětem připravit na snídani? Inspirace na zdravé snídaně s vysokým obsahem bílkovin

Bílkoviny jsou na snídani velmi důležité, protože pomohou dětem udržet energii a pozornost. Rovněž pomáhají zvýšit metabolismus a udržet stabilní hladinu cukru v krvi. Bohužel faktem je, že snídaně některých dětí obsahuje bílkovin poskrovnu. Spousta typických jídel, které děti mají rády, obsahují jednoduché sacharidy, které dětem sice poskytnou rychlý přísun energie, ale pouze krátkodobě.

Navíc cukry vyvolávají hlad po dalších cukrech. Sacharidy jsou určitě dobrou volbou, jde-li o komplexní sacharidy v kombinaci s bílkovinami. Je jedno, zda jsou bílkoviny rostlinného nebo živočišného původu. Přinášíme vám tipy na zdravé, chutné snídaně pro děti, ale i dospělé.

Chleba s vejci a avokádem

Jedná se o snadnou, rychlou a výtečnou snídani, která je bohatá na bílkoviny, ale i zdravé tuky. Chléb zvolte opět nějakou zdravější verzi – celozrnný žitný, kváskový apod.

Burritos

K přípravě vydatné snídaně plné bílkovin použijte mleté krůtí maso, fazole, cibulku, špenát, rajčátka. Samozřejmě nezapomeňte přidat dítěti i ovoce, které snídani doplní o prospěšné sacharidy, vitamíny a vlákninu.

Smoothie s arašídovým máslem

A protože děti milují sladké, asi nebudou chtít na snídani neustále jen slané verze. Sladká verze snídaně je určitě vítanou změnou. Použít můžete mandlové mléko, kakao, arašídové máslo, banán, mandle, ovesné vločky. Nebo přidat chia semínka či tofu. Všechno jsou to bílkoviny rostlinného původu.

Frittata

Tato frittata s vysokým obsahem bílkovin zahrnuje chřest, vejce a šunku. Vy však můžete bez obav přidat ještě i další ingredience dle vlastních preferencí. Chybět by určitě neměla nějaká ta zelenina.

Vaječné muffiny

Smíchejte vejce, sýr, mléko a přidejte špenát (i ten je dokonce zdrojem bílkovin). Jíst se mohou teplé, ale skvěle chutnají i když vystydnou. Připravit si je můžete tudíž už večer.

Tvaroh s ovocem

Další sladká varianta, pro mlsné jazýčky. Tvaroh obsahuje 25 gramů bílkovin na jeden šálek. To je stejně, jako kuřecí prsa. Tvaroh můžete osladit medem a přidat i nějaké ovoce.

Řecký jogurt s ovocem

I jogurt je vynikajícím zdrojem bílkovin. Ochutit ho můžete javorovým sirupem, skořicí a přidat oříšky či semínka. Nebo jen oblíbené ovoce.

Quinoa kaše

Quinoa se dá připravit na slaný i sladký způsob. Je to vynikající zdroj rostlinných bílkovin. Připravte ji stylem sladké kaše a děti si jí určitě zamilují.

Ovesné vločky s arašídovým máslem

Jak ovesné vločky, tak arašídové máslo obsahují proteiny. Do kaše můžete zamíchat lžičku jogurtu nebo ji uvařit v mandlovém mléce, tím získáte ještě více bílkovin.

Slané quinoa muffiny

Quinoa + vejce + tvaroh + sýr, znamená, že tyto malé muffiny jsou plné bílkovin. Opět doporučujeme přidat jako přílohu nějakou zeleninu. Ať už na tenké proužky nakrájenou papriku nebo cherry rajčátka.

Chia pudink

Namočte chia semínka společně s ovesnými vločkami do medem oslazeného mandlohé mléka a nechte stát přes noc. Ráno stačí už jen přidat ovoce.

Vaječná omeleta

Smíchejte vejce s trochou mléka a sýru, opečte na pánvi a podávejte se zeleninou. Vaječnou omeletu můžete připravit i na sladký způsob. Rozkvedlejte vejce, trošičku mléka, medu a opečte. Omeletu podávejte s tvarohem nebo jogurtem a ovocem. Případně potřete arašídovým máslem.

Obrázky: superhealthykids.com