Silné ucpání střev je překážkou klidného trávení. Mezi příznaky patří nadýmání i nevolnost

Fotografie: Depositphotos

Obstrukce či ucpání střev mohou mít nepříjemný dopad na vaše zdraví. Pokud na sobě problémy rozpoznáte, co nejdříve se poraďte se svým praktickým lékařem.  

Střeva plní velmi důležitou roli ve vašem těle, a proto byste měli dbát na jejich zdraví. Když se totiž ucpou, zejména nahromaděním natrávené potravy a tekutiny, může dojít k jejich prasknutí, což je velmi nebezpečný problém. Je proto důležité, abyste byli schopní rozpoznat na sobě příznaky tohoto stavu a v případě jejich objevení se co nejdříve poradili se svým praktickým lékařem, říká doktorka Emelia Arquilla.

Obstrukce a ucpání střev

K ucpání a obstrukci střev dochází v momentě, kdy je tenké nebo tlusté střevo zablokováno nahromaděnými látkami, jako je například jídlo, tekutiny, žaludeční kyseliny nebo také plyn. Všechny tyto částice musí v rámci normálního trávení projít 25 a více metrů střev, takže jsou neustále v pohybu – pokud však na střeva není vyvíjen dostatečný tlak a začnou se shlukovat, může dojít k prasknutí střeva a úniku škodlivého střevního obsahu a bakterií do břišní dutiny, což je život ohrožující komplikace. Problému však naštěstí lze zabránit včasnou diagnózou a následnou léčbou.

Nejčastější příznaky problému

Abyste zachytili problém včas, a ochránili se tak před jeho potenciálními dopady, je vhodné znát jeho nejčastější příznaky. Mezi ty mohou patřit například:

  • silné nadýmání,
  • bolesti břicha,
  • snížená chuť k jídlu,
  • nevolnost,
  • zvracení,
  • neschopnost odchodu plynů nebo stolice,
  • zácpa,
  • průjem,
  • silné křeče v břiše,
  • otoky břicha.

Některé příznaky mohou také záviset na místě a délce trvání obstrukce. Například zvracení se může u někoho objevit pouze jednou nebo dvakrát, zatímco jiní ho pociťují po celé dny. Pokud je problém méně intenzivní, může se také objevit pouze průjem, a jestliže naopak způsobí značné komplikace, může znemožnit odchod plynů nebo stolice z těla ven.

muž na toaletě
Fotografie: Pexels

Ucpání nebo obstrukce střev může být také způsobena závažnou infekcí nebo zánětem břišní dutiny, známým jako peritonitida. K tomu dochází v momentě, kdy se část střeva protrhne, což následně způsobí silnou horečku a zvyšující se bolesti břicha. Berte však na vědomí, že tento stav je velmi ohrožující a vyžaduje chirurgický zákrok, takže byste ho nikdy neměli brát na lehkou váhu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]