Potraviny, které se vyplatí zařadit do jídelníčku k docílení snazšího a rychlejší hubnutí

Všechny ženy bez ohledu na věk touží po krásné postavě, ke které jim má pomoci hubnutí. Vzhledem k tomu, že se blíží léto a s ním i doba dovolených a plavek, tak spousta žen právě touto dobou začíná více dbát na svůj jídelníček a zároveň se začíná i více věnovat aktivnímu pohybu.

Vyvážená a lehká strava v kombinaci se sportem totiž často přináší mnohem lepší a dlouhodobější účinky než nejrůznější diety. Pokud i vy patříte mezi ty z nás, které se v současné době snaží se svou postavou něco udělat, přinášíme vám přehled potravin, které byste do svého jídelníčku měly zcela jistě zařadit.

Potraviny bohaté na proteiny

Potraviny s bílkovinami vám při hubnutí pomohou hned několika způsoby. Jedním z největších pozitiv zvýšené konzumace bílkovin je to, že proteiny vám pomohou udržet svalovou hmotu, budete tak hubnout jen své tukové zásoby. I to je jeden z důvodů, proč jsou dnes tak oblíbené nejrůznější ketonové diety, což je jen jiný název pro dietu bílkovinovou.

Navíc bílkoviny můžete jíst bez problémů po celý den, nemusíte tedy věnovat pozornost tomu, co si dát k snídani, obědu a co k večeři. V neposlední řadě proteinová jídla pomáhají spálit více kalorií díky termickému účinku jídla.

Termický účinek jídla přispívá ke zrychlení vašeho  metabolismu, tedy ke zvýšení počtu kalorií, které každý den spálíte. Vaše tělo totiž potřebuje energii například i ke žvýkání, trávení a zpracování jídla, které jíte, a jídla bohatá na bílkoviny vyžadují na toto zpracování více energie než například jídla s vysokým obsahem sacharidů.

Jaké potraviny jsou tedy bohaté na bílkoviny? Do svého jídelníčku byste tedy měli zařadit vyšší množství libového masa, nejen kuřecího či krůtího, obojí samozřejmě bez kůže, ale také vepřového či hovězího, dále mořské i sladkovodní ryby, jako je například tuňák či losos, vejce, jogurty, luštěniny a některé druhy zeleniny, například špenát či hrášek.

Potraviny bohaté na vlákninu

Pokud chcete zhubnout, je také vhodné zařadit do svého jídelníčku potraviny, které obsahují vysoké množství rozpustné i nerozpustné vlákniny. Tyto potraviny vám pomohou cítit se po jídle déle sytí, zkonzumujete tedy menší množství jídla, a zároveň jsou tyto potraviny velmi prospěšné pro náš zažívací systém a pomáhají s nejrůznějšími potížemi, jako například bolesti břicha, zácpa, nadýmaní či pálení žáhy. Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří celozrnný chléb, hnědá rýže, cizrna nebo, ovesné vločky, ředkvičky či hrušky, a věřte nebo ne, i obyčejný popcorn.

Potraviny s přirozeně nízkým obsahem kalorií

Posledním typem potravin, které byste při snaze o zhubnutí několika přebytečných kilogramů měli konzumovat, patří potraviny, které mají nízký obsah sacharidů a tuků. Mezi tyto potraviny patří samozřejmě především nejrůznější typy zeleniny a ovoce, zejména celer, maliny, borůvky, rukola a další zelené saláty, chřest, květák, řepa, brokolice, růžičková kapusta, okurka či grapefruit.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]