Pádné důvody, proč zařadit ananas svého jídelníčku. Ochrání před záněty, pomůže vyléčit nachlazení a posílí kosti

Vynikající chuť ananasu je populárními po celém světě, ale zjevně existuje mnohem více důvodů, proč bychom si měli toto šťavnaté ovoce dopřát. Ananas je neuvěřitelně zdravý a nabízí nespočet zdravotních výhod.

Patří do čeledi bromeliovité, ale podle Purdue University Center pro nové plodiny a rostlinné produkty jsou jedinými členy, kteří produkují jedlé ovoce. Ovoce se skládá z několika jednotlivých bobulí, které rostou společně kolem centrálního jádra. Každá ananasová stupnice je individuální květ nebo bobule. Přes jejich jedinečnou anatomii, ananas nabízí silné nutriční výhody. Je bohatým zdrojem vitamínu C, manganu, vlákniny a bromelainu.

Mimo jiné toto lahodné ovoce také obsahuje další důležité minerály a vitamíny, jako je kyselina listová, thiamin, riboflavin, draslík, beta-karoten, hořčík, vitamin B-6 a kyselina pantothenová. Vzhledem k vysokému obsahu antioxidantů se předpokládá, že ananas chrání před rakovinou a jinými nemocemi. Rovněž zabraňuje předčasnému stárnutí kůže a snižují známky stárnutí.

8 důvodů, proč ananas konzumovat

  1. Protizánětlivé vlastnosti – Ananas obsahuje enzym zvaný bromelain, který může být extrahován ze stonku a jádra ananasu. Podle studií účinně snižuje zánět.

  2. Snižuje bolest artritidy – Je známo, že obsažený bromelain zmírňuje záněty svalů a kloubů, včetně zánětů způsobených artritidou.

  3. Zlepšuje trávení – Ananas obsahuje rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, usnadňuje tak trávení a předchází trávicím problémům, jako je syndrom dráždivého tračníku, průjem a zácpa.

  4. Reguluje krevní tlak – Tyto plody jsou bohaté na draslík, který působí jako vazodilatátor a snižuje stres a napětí v cévách, zabraňuje srážení a stimuluje krevní oběh.

  5. Posiluje imunitu – Jednorázová porce ananasu poskytuje asi 130% doporučené denní dávky vitamínu C, která stimuluje aktivitu bílých krvinek k posílení imunitního systému a ochraně před různým onemocněním.

  6. Pomáhá při nachlazení a kašli – Vitamin C bojuje s běžným nachlazením a kašlem, zatímco bromelain snižuje hlen v dýchacích cestách a dutinách.

  7. Lepší zdraví kostí – Ananas má vysoký obsah hořčíku, minerálu, který je životně důležitý pro zdraví, růst a opravu kostí. Jediná porce ananasu poskytuje asi 70% doporučeného denního příjmu tohoto minerálu.

  8. Prospívá zubům – Ananas má silné adstringentní vlastnosti (hojivé, tonizující), které chrání zuby, zabraňují ztrátě zubů a posilují dásně.

Tip na zdravé smoothie

Obrázky: pixabay.com