K dlouhému a zdravému životu stačí 22 minut aktivity denně. Pomůže i rychlá chůze nebo plavání

Fotografie: Depositphotos

Pokud se budete každý den hýbat alespoň po dobu 22 minut, výrazně tím snížíte své riziko předčasného úmrtí. Stačí i méně intenzivní pohyb.

Již pouhých 22 minut aktivity každý den výrazně snižuje riziko předčasného úmrtí a důsledků dlouhodobého sezení, jako je obezita, bolest páteře nebo potíže s klouby, zmiňuje studie zveřejněná v British Journal of Sports Medicine. Není však nutné běhat sprinty nebo zvedat těžká břemena. Během studie se velmi dobře osvědčil i nenáročný pohyb. Skvěle pomůže i například rychlejší chůze v přírodě nebo plavání v bazénu, říká doktor John Loeppky.

Pohybem ke zdravějšímu životu a méně problémům

V současné době většina lidí pracuje v kanceláři, kde musí sedět dlouhé hodiny za počítačem a soustředit se na zadané úkoly. To je však pro lidské tělo víceméně nepřirozené a může to mít velmi nebezpečný dopad na celkové zdraví organismu. Pokud proto patříte mezi tuto skupinu lidí i vy, měli byste se dle Johna Loeppky zaměřit na určitá doporučení, jako je dodržování pravidelného pohybu a samozřejmě také zdravé stravy.

Právě pohyb je totiž to, co vás může ochránit před možnými dopady tohoto životního stylu, kterými jsou dle webu Healthline často obezita, bolest páteře, vyšší riziko vzniku krevních sraženin a zavodnění těla. Není přitom nutné příliš tlačit na pilu a provádět náročná cvičení – skvěle vám postačí projít se do přírody, vyjet si na kole s přáteli nebo si zaplavat tam, kde vám to možnosti dovolí. Pozitivních výsledků pak dosáhnete již během 22 minut denně.

Postačí již 22 minut každý den

Již po 22 minutách zvýšené fyzické aktivity začíná tělo spalovat kalorie a že i takto krátký čas věnovaný pohybu výrazně přispívá ke snížení rizika předčasného úmrtí a rozvoje některých onemocnění, jako je rakovina a vysoký krevní tlak. Pozoruhodné však je, že dobrých výsledků dosahují i ti, kteří věnují „pohybu“ méně času, a to například ve formě sekání trávy sekačkou nebo pouhým chozením do schodů namísto používání výtahu.

protahování, cvičení
Fotografie: Freepik

Blížící se smrt na sebe upozorňuje pomocí příslušných signálů. Patří mezi ně i delší spánek a úzkosti

Samozřejmě je nutné poznamenat, že pro dosažení maximálních účinků je třeba zaměřit se také na svůj jídelníček. Pokud se chcete ochránit před možnými dopady sedavého životního stylu, pak je dobré jíst potraviny bohaté na vitamíny, minerály a složky s antioxidačními vlastnostmi. Právě ty podporují činnost trávicího traktu a udržují organismus v dobré formě. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o krevních skupinách, které jsou náchylnější k vážným nemocem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]