Cvičení nejen pro krásné tělo, ale i zdravou střevní mikroflóru

Cvičení má blahodárný vliv na celkové zdraví člověka, včetně trávení. Je to snadnější, než byste si mohli myslet. Ten, kdo pravidelně cvičí, se i většinou zdravě stravuje. Tělo člověka automaticky navede a sníží se dokonce i chuť na nezdravá jídla. Občas zhřešit je normální. Ale nezdravé pokrmy nepřevažují nad těmi zdravými. A ten, kdo má pravidelný pohyb a zdravě jí, nemívá problémy s nadváhou.

Pravidelný pohyb a zdravé stravování zvyšují počet zdraví prospěšných střevních bakterií, které zajišťují, aby se přijatá energie neukládala do tuků. Jednoduše řečeno pohyb a strava ruku v ruce mění skladbu střevní mikroflóry.

Pravidelný pohyb zvyšuje ve střevním mikrobiomu podíl bakterií, které vytvářejí kyselinu máselnou – ta omezuje vznik zánětů a léčí střevní stěnu. Pravidelný pohyb je tedy prevencí zánětlivého onemocnění střev. Mimo to brání rozvoji rezistence buněk vůči inzulínu, což je projev metabolického syndromu a diabetu druhého typu.

Jak dlouho cvičit?

Není potřeba trhat rekordy. Bohatě stačí cvičit denně 20 minut, ale svižnějším tempem. Díky tomu se zvýší podíl těch správných bakterií – Akkermansia muciniphila, Faecalibacterium prausnitzii a Roseburia hominis. Omezují výrazně záněty a podporují odbourávání tuků z podkoží.

Nejeden výzkum již prokázal, že sportující lidé mají výrazně zdravější střeva. Například atleti mají zcela odlišnou střevní mikroflóru, než běžní lidé, kteří nesportují či sportují jen víkendově. Jejich střeva obsahují mnohonásobně větší množství prospěšných bakterií, jejich mikrobiom je tedy mnohem pestřejší. Velmi zajímavá je kupříkladu bakterie A. muciniphila, která dokáže omezovat nárůst tukových zásob, přestože třeba daný člověk konzumuje stravu bohatou na tuky.

Klíč jak překonat lenost

Zajímavé je i to, že cvičení vzbuzuje touhu po dalším cvičení. Je to dáno tím, že při pravidelném pohybu se zvyšuje počet takových druhů bakterií, které pozitivně ovlivňují mozek, takže se vám chce cvičit zase. Mnozí to přirovnávají k závislosti na cvičení. Jen je potřeba překonat počáteční odpor a setrvat, než se právě tyto bakterie namnoží. Čím více budete cvičit, tím spíš si tuto činnost oblíbíte. Jen je potřeba přetnout začarovaný kruh, jako je špatné stravování a lenost.

Fotografie: Pixabay