Nadbytek soli v organismu může způsobit zdravotní problémy

Fotografie: Freepik

Sůl zná každý. A bez soli to není ono, říká král v pohádce Sůl nad zlato. Je prostý fakt, že na několika zrníčkách soli stojí a padá celá kuchařská věda a neslané jídlo je zkrátka téměř nepoživatelné. Nicméně někteří lidé si na slané chuti vytvořili takovou závislost, že solí jako zběsilí a škodí tím i svému zdraví.

Slanost je totiž vysoce návyková chuť. Naše tělo je totiž pro své přežití na soli do jisté míry závislé. A protože na úsvitu lidských dějin nebyla sůl vždy úplně k dispozici, bažení po soli bylo mechanismem přežití. Nyní, kdy je ale sůl doslova na každém rohu, nám tento mechanismus paradoxně škodí a může nám přivodit i smrtelné choroby, jako je například infarkt.

Bažení po soli může být rudým praporkem

Zatímco doporučená denní dávka soli by neměla překročit jednu kávovou lžičku, velká část současné populace toto množství pravidelně mnohonásobně překračuje. Příliš vysoké množství může být pro tělo nebezpečné, to ale může být i příliš nízké množství. Sůl je nezbytná pro mnoho tělesných funkcí včetně kontroly svalů a udržování rovnováhy tekutin.

Touha po soli ale nemusí být jen obyčejnou chutí na polední svačinku. Může to být signál jistých tělesných diskomfortů a potíží, které vyžadují léčbu. Tím jednak zabráníme jejich negativním důsledkům a pomůže nám to i snížit množství konzumované soli.

1. Dehydratace

Dostatečná hladina vody v těle je zapotřebí pro jeho správné fungování. Pokud hladina tekutin klesne pod zdravou úroveň, může se to projevit právě nadměrnou touhou po soli, což je způsob, jak tělo povzbudit k hojnějšímu pití a jídlu.

Další příznaky dehydratace jsou: chladná a vlhká kůže, závratě, pocit neuhasitelné žízně, bolesti hlavy, snížená produkce moči, změny nálady a podrážděnost, zrychlený tep či svalové křeče.

2. Nedostatek elektrolytů

Tekutiny v těle jsou nositeli důležitých minerálů, které pomáhají přenášet nervové vzruchy. Ty ovládají veškeré tělesné funkce a bez nich tělo zkrátka nedokáže fungovat. Je to jako stroj bez elektrického obvodu. Nefunguje. Jedním z minerálů, které fungují jako přenašeče nervových vzruchů, je právě sodík, který je obsažen ve stolní soli.

Další příznaky elektrolytické nerovnováhy jsou: bolest hlavy, nevolnosti a zvracení, únava a ztráta energie, podrážděnost, změny nálady, zmatek, bolesti hlavy, nervové záchvaty

3. Addisonova nemoc

Pod tímto označením se skrývá porucha produkce hormonů nadledvinek. Jedním z příznaků této poruchy je právě zvýšená chuť k jídlu.

Dalšími příznaky jsou: těžká únava a nedostatek energie, bledá a vlhká kůže, nízký krevní tlak, ztráta chuti k jídlu, nevysvětlitelný úbytek na váze, dlouhodobý průjem, tmavé skvrny na kůži zejména v obličeji, ústní afty

4. Stres

Při stresu se uvolňuje v těle hormon kortizol, který pomáhá redukovat krevní tlak a celkovou stresovou reakci. Výzkumy ukázaly, že vyšší hladina sodíku v krvi snižuje hladinu kortizolu během stresových období.

Proto pokud trpíte nadměrným a hlavně chronickým stresem, touha po soli může být reakcí těla na zvýšenou hladinu kortizolu a sůl by od ní dokázala pomoci.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]