Nejvhodnější potraviny, díky nimž budou vaše zuby a dásně zdravé

Toužíte mít krásné, ale hlavně zdravé zuby? Pak asi víte, že pravidelné čištění zubů je klíčový faktor. Ovšem bez zdravé a vyvážené stravy vám čištění zubů nebude příliš platné. Přinášíme vám seznam potravin, které pomáhají budovat zdravější dásně i zuby, také zabraňují onemocnění dásní a zubnímu kazu.

1. Sýr

Sýr představuje superpotravinu pro zuby, protože je schopen bojovat proti kyselé erozi zubů. Při každé konzumaci jídla, jako jsou sladkosti, pečivo, citrusy nebo limonády jsou zuby vystaveny kyselinám, které zvyšují riziko zubního kazu. Konzumace sýra po jídle neutralizuje kyseliny, které zůstanou v ústech.

2. Brusinky

Podle studie, která byla zveřejněna v časopise Caries Research, obsahují brusinky polyfenoly, které mohou pomoci zabránit ulpívání zubního plaku na zubech, a tím snížit riziko onemocnění dásní. Samozřejmě máme na mysli čistě brusinky. Nikoliv koláč s brusinkami, kde je přidán cukr.

3. Voda

Sliny se skládají z asi 99,5% vody. Dehydratace může zahušťovat vaše sliny, což má za následek tvorbu zubního plaku a kamene. Optimální hladina vody ve vašich slinách je důležitá pro rozklad potravin. Čím silnější koncentrace slin, tím hůř pro vaše zuby. Pijte tedy dostatek tekutin (vody). Mimo jiné se doporučuje během dne pravidelně vyplachovat ústa vodou.

I když voda stále není tak dobrá jako nit a zubní kartáček, může velmi pomáhat při snižování plaku tím, že vypláchnete z úst zbytky jídla. Opláchnutí vodou poté, co jste měli kávu, čaj nebo víno, může pomoci snížit skvrny na zubech.

4. Jogurt

Jogurt má vysoký obsah bílkovin a vápníku, což z něj dělá skvělou potravinu pro zdraví a sílu vašich zubů. Prospěšné bakterie (probiotika) přítomné v jogurtu také prospívají vašim dásním, protože dobré bakterie vytlačují bakterie, které způsobují v ústech záněty. Přidejte do své stravy více jogurtu bez přidaného cukru.

5. Listová zelenina

Listová zelenina bývá obvykle na seznamu zdravých potravin. Důvodem je, že tato zelenina je plná minerálů a vitamínů a zároveň má nízký obsah kalorií. Listová zelenina, jako je špenát či kadeřávek podporují také zdraví ústní dutiny. Mají vysoký obsah vápníku, což pomáhá vytvářet zubní sklovinu. Také obsahují kyselinu listovou, což je typ vitamínu B, který podle MedlinePlus obsahuje zdravotní přínosy, včetně možného léčení onemocnění dásní u těhotných žen. Pokud máte potíže s přidáním listové zeleniny do své stravy, můžete přidat hrst špenátu na pizzu, pomazánku, zamíchat do polévky či rozmixovat do smoothie.

6. Pomeranče

Vitamín C přítomný v citrusech posiluje pojivovou tkáň a krevní cévy a zpomaluje onemocnění dásní a snižuje riziko zánětu. Snažte se tedy pravidelně konzumovat pomeranče, ale i grapefruity a další citrusové plody. Nezapomeňte počkat nejméně 30 minut, než si budete čistit zuby po konzumaci citrusových plodů.

7. Čaj

Sloučeniny známé jako polyfenoly, které se nacházejí v zelených a černých čajích, zpomalují růst bakterií spojených s onemocněním dásní a dutinami. Vědci z University of Illinois v Chicagu uvedli, že lidé, kteří si ústa vyplachují černým čajem po dobu jedné minuty, nejméně 10krát denně, měli na zubech méně nahromaděného plaku ve srovnání s lidmi, kteří vypláchli ústa vodou.

Rovněž byla snížena lepivost a velikost jejich plaku. Čaj podle vědců narušuje schopnost některých bakterií se spojit s jinými bakteriemi. Ve studii, která byla zveřejněna v roce 2010, v časopise Journal of Dental Research, vědci psali, že čaj, zejména černý čaj, bojuje také se zápachem z úst.

8. Mrkev

Mrkev je známá jako zelenina, která pomáhá přirozeně čistit zuby, působí totiž jako přírodní zubní kartáček. Žvýkání mrkve pomáhá masírovat dásně a odstraňuje plak, navíc má tato zelenina vysoký obsah vitamínu A, který je důležitý pro posílení jemné zubní skloviny. Mrkev je tedy výtečná volba pro občerstvení mezi jídly. Stejně funguje například i jablko, které rovněž výtečně čistí zuby od plaku. 

Obrázky: pixabay.com