Čtení knih před spaním má dvojí efekt: Léčí nespavost a uvolňuje stres z celého dne

Fotografie: Julia Spranger / Creative Commons / Attribution 3.0

Čtení knih je veliká zábava, podobně jako sledování filmů, ale kromě toho, že vás příběh na stránkách knihy přenese do jiného světa, nabídne vám i spoustu výhod.

Čtení knih má často jeden hlavní důvod, a sice zábavu. Přenést se na vzdálená místa a prožívat dobrodružství, která často v běžném životě nelze zažít. Mohou vás také naučit spoustu nových věcí, pomoci vám vzdělávat se a získat zkušenosti. Čtení knih má však ještě jednu výhodu, o níž jen málokdo ví. Je však potřeba otevřít knihu především večer před spaním, říká doktorka Debra Sullivan.

Čtení před spaním posílí váš mozek

Větší empatie, rozšiřování slovní zásoby, ochrana před kognitivním poklesem souvisejícím s věkem, to všechno pro váš mozek přináší čtení těsně před spaním. Některé důkazy dokonce naznačují, že čtení knih vám může pomoci žít déle a poskytnout vám ještě více času na čtení před spaním nebo kdykoli během dne.

Uvolníte stres nahromaděný během dne

Pokud vás starosti a jiné emocionální strádání nutí ležet s očima dokořán pozdě do noci, můžete to změnit knížkou. Půlhodinové čtení může poskytnout stejnou úlevu od stresu jako cvičení jógy nebo sledování komediálních videí po stejnou dobu.

žena leží v posteli, nespavost
Fotografie: Freepik

Už vás nebude trápit nespavost

Pravidelná nespavost může mít velký dopad na vaši fyzickou a emocionální pohodu. Ovšem něco tak jednoduchého, jako je čtení v kombinaci s léčbou nespavosti, může pomoci snížit kognitivní vzrušení a stimulovat váš mozek k lepšímu odpočinku. Pomůže vám vypnout a rychleji se odebrat do říše snů.

Podporuje delší dobu spánku

Možná nemáte problémy s usínáním, ale jen zřídka se vám podaří spát celou noc. Zatímco čtení dlouho do noci vám může zabránit ve spánku, který potřebujete, krátké čtení před spaním vám může pomoci spát celou noc, abyste se pravidelně nebudili. Zkuste krátké povídky, u nichž víte, že nemusíte čekat na konec příběhu do dalšího dne. Tak nebudete číst do pozdních hodin.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]