Vyvarujte se konzumaci červů z povrchu jahod touto metodou mytí. Způsobují střevní potíže

Fotografie: Leo Johannes / Public domain

Jahody jsou velmi lahodné ovoce, které vás může osvěžit během horkých letních dní. Je ovšem důležité dbát na to, abyste je před konzumací správně umyli.

Jahody jsou skutečným potěšením pro chuťové buňky, a to zejména během teplých letních měsíců. Stejně jako u jiných zemědělských produktů je však důležité, abyste je před konzumací správně umyli – v opačném případě se na nich totiž může nacházet velké množství bakterií, pesticidů a dalších kontaminantů. Pokud se chcete ochránit před problémy, stačí následovat tato pravidla, říká doktorka Kathy W. Warwick.

Vyberte si správné jahody

Prvním krokem pro získání těch nejlepších jahod je jejich je výběr. Jakmile je proto budete vybírat v obchodě, věnujte pozornost jejich barvě, struktuře a vůni. Měly by být jasně červené, bez plísní nebo jiných známek kažení. Nezapomínejte také na to, že ty nejzdravější jsou z ekologických farem, protože ve většině případů neobsahují žádné škodlivé pesticidy.

Omytí jahod

K mytí jahod nikdy nepoužívejte mýdlo ani saponáty, protože ty mohou proniknout do dužiny přes přirozené póry ve slupce a ovlivnit chuť ovoce. Místo toho raději naplňte misku čistou studenou vodou a jahody do ní opatrně ponořte, přičemž s nimi pohybujte, abyste je zbavili prachu a nečistot. Ve výsledku budou chutnat skvěle a nebudete se muset obávat žádných kontraindikací.

Jemné drhnutí

Některé nečistoty mohou být odolnější než ty ostatní. V takovém případě můžete jahody jemně otřít prsty pod tekoucí studenou vodou. Dávejte však pozor, abyste nepoškodili jemnou slupku ovoce – v takovém případě byste mohli ovlivnit jejich chuť a nezažili tak jedinečné osvěžení.

jahody ovoce
Fotografie: Pexels

Závěrečné opláchnutí

Po omytí jahody ještě jednou pořádně důkladně opláchněte pod tekoucí vodou, abyste se ujistili, že byly odstraněny všechny nečistoty. Jen tak se ubezpečíte, že je vše v pořádku, a nebudete muset myslet na možné usazené bakterie.

Běžná zelenina s neobyčejnými zdravotními benefity: Okurky podporují i hubnutí a zdraví kůže

Sušení jahod

Nakonec jahody jemně osušte pomocí čisté, suché kuchyňské utěrky nebo papírových ručníků. Můžete je také položit na utěrku a nechat je přirozeně uschnout. Nezapomeňte, že je ovoce třeba umýt bezprostředně před konzumací – stejně tak berte na vědomí, že mokré jahody jsou náchylnější k plísním a hnilobě, proto je nikdy nemyjte před uskladněním.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]