Kofein a alkohol jsou častým důvodem nočního pocení. Léčba může začít až po jasné identifikaci příčiny

Fotografie: Headlock0225 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud vás trápí noční pocení, můžete učinit některé kroky, které vám pomohou se tohoto příznaku jednou provždy zbavit. Důležité je zjistit jeho příčinu.

Noční pocení je pro mnoho lidí nepříjemnou součástí života a je nejčastěji důsledkem deprese a potíží se spánkem – může se však také jednat o běžný příznak nastupující menopauzy a vedlejší účinky některých léků. Ve většině případů naštěstí nejde o nijak závažný zdravotní problém, ale přesto je dobré vědět, co stojí za jeho výskytem a kdy se v případě tohoto druhu pocení raději nechat vyšetřit odborníkem, říká doktorka Debra Sullivan.

Nejčastější příčiny nočního pocení

Je normální, že se v noci potíte, pokud je vaše teplota příliš vysoká. Někteří lidé však zažívají tento nepříjemný příznak pravidelně, a to například spolu s návaly horka – a právě ve většině případů se jedná o ženy během menopauzy. Tento nezávažný problém však může být způsoben i jinými zdravotními potížemi, jako je například:

  • infekce, jako je tuberkulóza nebo HIV,
  • rakovina, například leukémie nebo lymfom,
  • úzkostné poruchy,
  • hypertyreóza,
  • hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi).

Noční pocení může v některých případech také způsobit léčba rakoviny, včetně chemoterapie a radioterapie – u mužů se pak tento příznak může vyskytnout především v případě, pokud jim byla při léčbě rakoviny prostaty odstraněna varlata. Dále se pak tento nepříjemný problém může objevit v důsledku užívání některých léků, a to zejména antidepresiv, hormonálních léčiv a opioidů. Noční pocení však může způsobit také konzumace nadměrného množství kofeinu nebo alkoholu či užívání rekreačních drog.

Jak účinně léčit noční pocení

Lékaři při léčbě nočního pocení většinou podnikají kroky ke zjištění a následnému odstranění jeho příčiny – plán léčby bude proto záviset na vaší konkrétní diagnóze. Níže se však můžete podívat na běžné příčiny tohoto příznaku a možné způsoby jeho léčby:

  • Menopauza: Při návalech horka a nočním pocení vám mohou pomoci změny životního stylu, například spaní v chladných místnostech a vyhýbání se alkoholu. Pokud vám ani to nepomůže, můžete se obrátit na hormonální léčbu (v takovém případě vám může lékař předepsat léky, jako jsou zejména paroxetin a gabapentin).
  • Infekce: V závislosti na typu infekce, se kterou se potýkáte, vám mohou při její léčbě pomoci antibiotika, antivirotika nebo jiné léky.
  • Rakovina: Váš lékař vám může v tomto případě doporučit kombinaci chemoterapeutických léků, chirurgický zákrok nebo jinou léčbu. Protože však tyto druhy léčby mohou také způsobovat noční pocení, je vhodné se obrátit na hormonální terapii či jiné léky.
  • Úzkost: Lékař vám v tomto případě může předepsat léky proti úzkosti nebo antidepresiva.
  • Hypertyreóza: K léčbě hyperaktivní štítné žlázy se používají léky, vhodné terapie nebo někdy také chirurgický zákrok.
  • Léky: Lékař vám může upravit dávkování léků nebo doporučit alternativní prostředky.
  • Konzumace alkoholu nebo kofeinu či užívání drog: Omezení těchto látek nebo vyhýbání se jim vám může pomoci snížit noční pocení. V některých případech vám také lékař může předepsat léky nebo doporučit vhodnou terapii.
káva na stole
Fotografie: Pixabay

Lékař vám také může v případě nočního pocení doporučit, abyste upravili své spánkové návyky, jako je například odstranění přikrývek z postele, nošení lehčího pyžama nebo otevření okna v ložnici během noci.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]