Pádné důvody, proč zařadit na svůj jídelníček pět zdravých ovocných plodů

Fotografie: Freepik

Konzumovat pravidelně ovoce je vynikající způsob, jak zlepšit celkové zdraví a snížit riziko mnoha onemocnění. Ovoce je vynikajícím zdrojem základních vitamínů a minerálů a má vysoký obsah vlákniny. Ovoce také poskytuje širokou škálu antioxidantů podporujících zdraví , včetně flavonoidů.

Konzumace stravy s vysokým obsahem ovoce a zeleniny může snížit riziko vzniku srdečních onemocnění, rakoviny, zánětů a cukrovky. Citrusové plody a bobule mohou být zvláště účinné při prevenci nemocí.

1. Citrony

Citrony nechybí patrně v žádné domácnosti. Obsahují aktivní složky zvané fytochemikálie, které prospívají zdraví. Tyto zahrnují: vitamín C, kyselinu listovou, draslík a pektin. Dále obsahují thiamin, riboflavin, niacin, vitamin B-6, folát a vitamin A.

2. Jahody

Obsahují mnoho zdravých vitamínů a minerálů. Za zmínku stojí, že obsahují antokyany, což jsou flavonoidy, které mohou pomoci zlepšit zdraví srdce. Vláknina a draslík v jahodách mohou také podporovat zdravé srdce. Jahody také obsahují thiamin, riboflavin, niacin, folát a vitamíny B-6, A a K.

Pomeranče

Vitamin C působí v těle jako silný antioxidant. Tento vitamin je také nezbytný pro funkci imunitního systému. Zvyšuje imunitní funkci tím, že pomáhá tělu vstřebávat železo z rostlinných potravin. Lidské tělo si nedokáže vyrobit vitamin C sám, proto ho lidé potřebují získat ze stravy. Pomeranče také obsahují vysoké hladiny pektinu, což je vláknina, která může udržovat zdravé tlusté střevo tím, že se váže na chemikálie, které mohou způsobit rakovinu, a odstraňuje je z tlustého střeva.

Dalšími vitaminy v pomeranči jsou vitamin A, sloučenina, která je důležitá pro zdravou pokožku a zrak, B-vitamíny, včetně thiaminu a folátu, které pomáhají udržovat zdravý nervový a reprodukční systém a pomáhají vytvářet červené krvinky.

Grapefruit

Flavonoidy v grapefruitu mohou pomoci chránit před některými druhy rakoviny, záněty a obezitou. V tomto ovoci se nacházejí sloučeniny, které zajišťují ochranu proti oxidačnímu stresu a nádorům a mohou podporovat zdravé kosti. Grapefruit má protirakovinné vlastnosti, které mohou být zvláště účinné proti rakovině prsu, rakovině kůže a leukémii.

Fotografie: Pixabay

Ostružiny

Stejně jako i další bobulovité ovoce obsahují ostružiny antokyany, které posilují zdraví. Ostružiny obsahují mnoho semen, takže mají vysoký obsah vlákniny. To znamená, že mohou pomoci zlepšit zdraví střev a zdraví srdce. Ostružiny obsahují dále vitamin C, vápník, draslík, hořčík.