Při rozčesávání vlasů se představily vši: Pyrethrin a lindan však parazitům vystaví stopku

Fotografie: KittensMittens2 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vši jsou nepříjemní parazité, kteří žijí ve vlase a živí se krví z pokožky. Pokud je rozpoznáte, raději co nejdříve kontaktujte svého praktického lékaře.

Vši jsou malý, bezkřídlý, krev sající hmyz, jenž nejčastěji žije ve vlasech a živí se živinami z pokožky hlavy. Jejich velikost lze přirovnat k sezamovému semínku, což z nich dělá zákeřné vetřelce, kterých se nelze jen tak zbavit. Problém je o to horší, pokud začnou klást vajíčka neboli hnidy – právě ty totiž mohou zůstat v pokožce hlavy bez povšimnutí a dál se živit z vašeho těla po dlouhou dobu. Abyste se proto vyvarovali potenciálnímu nebezpečí, je důležité vši rozpoznat včas a zahájit vhodnou léčbu, říká doktorka Cynthia Cobb.

Nejčastější příčiny zavšivení

Vši jsou nakažlivé, takže nejčastější způsob, jak se mohou dostat do vaší hlavy, je kontakt s nakaženou osobou či zvířetem. Nejčastěji se k vám mohou dostat především dotýkáním se hlavy někoho, kdo jimi trpí, a sdílením osobních předmětů (zejména hřebenu nebo textilních předmětů). Přenos těchto parazitů prostřednictvím neživých předmětů je sice možný, ale velmi nepravděpodobný – mezi tyto neživé předměty mohou patřit kartáče, hřebeny, barety, čelenky, sluchátka a klobouky.

Je také možné, že vši mohou po určitou dobu žít na čalouněném nábytku, lůžkovinách, ručnících nebo oblečení. Znovu je však třeba zdůraznit, že největší riziko přenosu vší je těsný kontakt hlavy s hlavou, ke kterému dochází například u dětí při různých hrách či jiných aktivitách. Přenos vetřelců pomocí neživých přenosů nelze potvrdit, ale přesto k němu může v některých případech dojít.

Příznaky výskytu vší ve vlasech

Největšímu riziku výskytu vší ve vlasech jsou vystaveni především předškoláci a žáci základních škol, kteří mají tendenci hrát si těsně vedle sebe a trávit spolu spoustu času. Dále by pak měli být na pozoru také rodinný příslušníci dětí školního věku, včetně pracovníků v jeslích, mateřské nebo základní škole. Mezi nejčastější příznaky zavšivení pak patří:

  • extrémní svědění pokožky hlavy
  • pocit, jako by vám něco lezlo po hlavě
  • vřídky a strupy na pokožce hlavy způsobené škrábáním
vypadávání vlasů
Fotografie: Pixabay

Jakmile se u vás nebo u vašich blízkých tyto příznaky objeví, raději na nic nečekejte a kontaktujte svého praktického lékaře.

Léčba zavšivení

Existuje několik užitečných způsobů, jak můžete dostat vši ze své hlavy – ve většině případů však budete muset použít léky. Mezi ty patří:

  • Pyrethrin: pesticid, který se získává z květů chryzantémy a je schválen pro použití u osob starších 2 let.
  • Permethrin: syntetický pesticid, jenž je podobný pyrethrinu a je schválen pro použití u osob starších 2 měsíců.
  • Benzylalkoholová pleťová voda: aromatický alkohol se používá k léčbě vší u osob starších 6 měsíců.
  • Malathion: organofosfátový pesticid používající se k léčbě vší u osob starších 6 let. Je ovšem důležité poznamenat, že by se mu měli vyhýbat těhotné nebo kojící ženy a je hořlavý. Při jeho používání se proto raději držte dále od otevřeného ohně a zdrojů tepla, jako jsou fény.
  • Lindan: další organochloridový pesticid. Je k dispozici ve formě pleťové vody nebo šamponu. Obvykle se však jedná o poslední možnost, protože může způsobovat vážné vedlejší účinky.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]