Je řecký jogurt opravdu lepší než klasický bílý jogurt?

Jaký je rozdíl mezi řeckým jogurtem a klasickým bílým jogurtem? A je řecký jogurt více výživnější? Tyto a možná ještě i jiné otázky si klade mnoho lidí. Přečtěte si tedy jaké zásadní rozdíly jsou mezi těmito dvěma jogurty.

Oba typy jogurtů pocházejí z mléka, které obsahuje (zdraví prospěšné) bakterie, které mají na svědomí fermentaci. Během tohoto procesu se jogurt zahušťuje a má mírně nakyslou chuť. A tady přichází něco, co oba jogurty od sebe odlišuje.

Ačkoliv se potud vyrábějí stejně, řecký na rozdíl od klasického prochází zvláštním procesem lisování a filtrování, aby se z něj odstranilo co nejvíce kapalné syrovátky. Klasický jogurt se filtruje jednou či dvakrát, ale řecký jogurt třikrát. Tudíž ve finále je řecký jogurt hustší (masitější) konzistence a logicky obsahuje méně syrovátky, laktózy, sodíku, cukru než běžný jogurt. Řecký jogurt obsahuje také cca polovinu sacharidů ve srovnání s běžným jogurtem. Vzhledem k tomu, že se z řeckého jogurtu eliminuje tekutá složka je nejen hustší, ale obsahuje více bílkovin- až dvojnásobek než klasický bílý jogurt. To z řeckého jogurtu činí výživnější potravinu a uvítají to nejen sportovci, ale i ti, kteří chtějí hubnout.

Řecký vs. klasický bílý jogurt

  • Bílkoviny – řecký jogurt jich má až 2x více. Dokáže lépe zasytit a uvítají ho tak ti, kteří hubnout anebo cvičí a dbají na dostatečný přísun bílkovin.

  • Sacharidy – v řeckém jogurtu je jich podstatně méně. To uvítají zvlášť diabetici, kteří si musí hlídat příjem sacharidů.

  • Vápník – zde je ve výhodě klasický bílý jogurt, který obsahuje až 3x větší množství vápníku. Nicméně to neznamená, že řecký jogurt nemá žádný vápník. Oba jogurty jsou zdrojem vápníku.

  • Sodík – sodíku má více řecký jogurt cca o polovinu se srovnání s obyčejným jogurtem.

  • Tuky a kalorie – řecký jogurt obsahuje větší množství tuku i kalorií. Snad jen odtučněná verze řeckého jogurtu má cca stejný obsah jako běžný jogurt.

Oba jogurty jsou potravinami, které jsou zdravé a mají své výhody. Jen je potřeba vybrat pro sebe ten správný. Nejlepší jsou samozřejmě jogurty neochucené bez zbytečného přidávání cukru. Jestliže jste zdraví a nemusíte si hlídat tuky, sacharidy, pak je ideální volba jogurty střídat.

Obrázek: pixabay.com