Nedostatek vitamínu D prokazatelně snižuje délku života. Může postihovat až 50 % populace

Fotografie: Biswarup Ganguly / Creative Commons / Attribution 3.0

Nedílnou součástí skládačky dlouhověkosti je sluneční vitamín, jehož nedostatek v těle může zkrátit délku života, objasňuje nová studie.

Ano, nedostatek vitamínu D může mít vliv na zdraví a potenciálně zkrátit život. Vitamín D je důležitý pro mnoho funkcí v těle, včetně udržování zdraví kostí, podpory imunitního systému a regulace zánětů. Nedostatek vitamínu D může vést k různým zdravotním problémům, které mohou mít dlouhodobý vliv na celkovou kvalitu a délku života, říká doktorka Sade Meeks.

Vitamín D hraje klíčovou roli v délce života

Vědci z University of South Australia v Adelaide v Jižní Austrálii provedli výzkum, který se zaměřil na vztah mezi nízkou koncentrací vitamínu D a úmrtností. Studie byla prováděna na velkém počtu účastníků (307 601 lidí) z databáze UK Biobank ve Spojeném království. V rámci výzkumu hodnotili genetické důkazy, které by mohly naznačovat, že nízká hladina vitamínu D může přispívat k vyšší úmrtnosti.

Vědci se zaměřili na měření hladiny 25-hydroxyvitaminu D (25-(OH)D) u účastníků a sledovali údaje o úmrtnosti ze všech příčin i o úmrtnosti z konkrétních nemocí. Během 14 let trvajícího sledování zjistili, že s rostoucí koncentrací vitamínu D se snižuje riziko úmrtí. Nejvýraznější účinky byly pozorovány u osob, u kterých byla zjištěna těžká nedostatečná hladina vitamínu D.

Skutečně, nedávné odhady ukazují, že těžký nedostatek vitamínu D může postihovat 5 až 50 % populace, s rozdíly v rozšíření podle místa a charakteristik populace. Z toho vyplývá, že je důležité zaměřit se na veřejné zdraví a implementovat strategie, které pomohou udržovat zdravou hladinu vitamínu D v populaci.

vitamin D
Fotografie: Freepik

Výsledky této studie naznačují, že správná hladina vitamínu D může hrát důležitou roli ve zlepšení celkového zdraví a snížení rizika úmrtí. Proto je důležité dbát na dostatečný příjem vitamínu D, a to buď přirozenou cestou (sluneční záření), nebo formou doplňků stravy, zejména u osob, které jsou ohroženy nedostatečnou expozicí slunečnímu světlu nebo mají rizikové faktory spojené s nedostatečným příjmem tohoto vitamínu.

Zdroj: Healthline, SAHMRI

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]