Býváte často hladoví? Odhalte možné příčiny nadměrného apetitu

Jste frustrovaní tím, že váš žaludek prahne stále po jídle? Pak jste ve správný čas na správném místě. Dnes se budeme zabývat možnými příčinami, které mohou stát v pozadí vašeho vlčího hladu. Tak se pohodlně usaďte a jdeme na to.

Závislost na cukru

Věděli jste, že cukr je návyková látka? Čím více ho konzumujete, tím více po něm toužíte. To je důvod, proč můžete toužit po jídle, které je bohaté na cukry. A vůbec nemusí jít pouze o sladkosti. Cukr se nachází v mnoha potravinách a koblihy to rozhodně být nemusí. Jedinou cestou je vědomé stravování a snižování množství cukru ve stravě.

Vyhýbáte se tukům

Pokud se snažíte zhubnout, je pravděpodobné, že se zbavujete všeho, co obsahuje tuk. Jenže razantní snížení tuku může vést k hladovění vašeho těla. Potraviny s nízkým obsahem tuku nejsou zrovna šťastným řešením. Zde alespoň ze začátku pomohou kalorické tabulky, které vám pomohou uhlídat optimální množství tuků ve stravě. Nehledě na to, že existují dobré a špatné tuky. Vyloučit ty špatné je dobrý nápad, ale ne na úkor těch dobrých.

Vedle tuků je také dobré hlídat si správný příjem bílkovin. Na vině mohou být celkově špatně rozložené bílkoviny, tuky a sacharidy. Málo bílkovin ve stravě způsobuje ataky chutí a pocit, že nejste stále sytí, pak můžete chodit a ujídat – pasete se celý den.

Pijete hodně alkoholu

Malé množství alkoholu může být pro zdraví i přínosné, ale nadměrné množství, to už je jiný příběh. Větší množství způsobuje zmatek v těle a zaměstnává zejména játra. Větší množství alkoholu také aktivuje buňky v mozku, které mají za úkol připravit žaludek na očekávání potravy. Ale ostatně každý, kdo byl někdy na oslavě ví, že mimo alkoholu se stoly prohýbají i pod tíhou jídla a s přibývajícím alkoholem roste i chuť jíst a koštovat.

Jste ve stresu

Není žádným tajemstvím, že mnoho lidí v době stresu, pojídá více jídla. Někdy také nazývané emocionální stravování. Tady je jediná cesta – uvědomit si to a vyhýbat se stresovým situacím, které aktivují hlad.

K dalším viníkům patří nedostatek spánku, nedostatek pohybu a nuda (hlad z nudy), ale také špatný zdravotní stav nebo nedostatek tekutin (hlad je mnohdy převlečená žízeň). Vy sami musíte pátrat, kde děláte nejčastěji chyby. Hlad může vyvolávat i strava, která je chudá na živiny. Tělo po nich prahne, což se projevuje hladem. Také možná přijímáte ve stravě málo vlákniny, která způsobuje pocit sytosti.

Fotografie: Pixabay