15 nízkokalorických alternativ za chleba, rýži, brambory a těstoviny

Je úplně jedno, zda jste se rozhodli držet nízkosacharidovou dietu se vším všudy či jen hodláte vyzkoušet, některé z receptů a vypustit sacharidy ze stravy alespoň částečně. V podstatě není nic, co by nahradilo chleba, těstoviny či brambory, ale existují výživná a nízkokalorická jídla, která můžete do svého jídelníčku zařadit a občas za výše jmenovanou trojici vyměnit.

V prvé řadě je důležité pochopit, že nemá význam úplně se sacharidům vyhýbat, protože jsou důležitou složkou naší stravy. Navzdory společenskému názoru, že sacharidy nejsou dobré, hrají důležitou roli pro „výrobu energie“. Sacharidy máme jednoduché a komplexní.

Jednoduché vs. komplexní sacharidy

Jednoduché cukry jsou ve sladkostech, bílém pečivu. Komplexní se nacházejí například v celozrnných těstovinách, celozrnném pečivu – poskytují delší pocit sytosti a pozvolné uvolňování energie. Pokud chcete hubnout, je vhodné se zaměřit na konzumaci komplexních sacharidů a mimo jiné si hlídat glykemický index potravin. Nebudeme však odbíhat od tématu a přinášíme inspiraci na 15 nízkokalorických alternativ za běžné pečivo, brambory a těstoviny.

Náhrada za běžné pečivo

  1. Ořechový chléb – upečete si jej doma velmi snadno. Mouku prakticky nahradí mleté ořechy a přidat můžete i semínka.
  2. Semínkový chléb – je prakticky totéž, co ořechový jen použijete mletá semínka. Přidat do těsta můžete i vločky (ovesné, pohankové, quinoa).
  3. Mrkvový chléb – základem je strouhaná mrkev, vajíčko, sůl, koření dle libosti a opět nějaký typ vloček. Cheby existují také ve sladkých verzích. Například banánový.
  4. Fazolový chléb – základ tvoří vejce a rozmixované fazole, semínka, kmín, sůl a nějaká alternativa za klasickou mouku – pohanková, jáhlová, amarantová apod.
  5. Květáková tortilla – k výrobě květákové tortilly potřebujete květák, vejce, libovolné koření (kurkuma, koriandr, česnek, bazalka) šťávu z limetky, sůl a pepř.
  6. Houbový hamburger – místo housky použijete zkrátka větší houbové kloboučky, dáte mezi ně náplň a zapečete.
  7. Rolky ze zelných listů – na zelný list můžete položit plátek šunky, sýra, zeleninu a srolovat. Chutnají výtečně.

Náhrada za rýži a těstoviny

  1. Květákový kuskus – v podstatě umyjete květák, rozeberete na růžičky a rozmixujete na nižší otáčky. Nesmí z něj vzniknout kaše, ale pouze drobivá hmota podobná kuskusu. Pak už stačí připravit dle libosti – osolit, opepřit, ohřát a podávat. Totéž lze udělat s brokolicí.
  2. Mrkvové špagety – jde vlastně o mrkev nakrouhanou na delší tenké nudle (vypadají skutečně jako špagety). Výtečně se hodí k masu, ale i zeleninové směsi a přelít omáčkou.
  3. Cuketové špagety – jsou na tom podobně jako špagety z mrkve. V obou případech se připravují krátce, aby zelenina zůstala křupavá. V opačném případě spíš připomínají bláto. Takže oceníte i krátkou dobu přípravy.

Náhrada za brambory

  1. Brokolicové pyré – brokolici povaříte (ideálně v páře) poté dáte do mixéru společně se solí, pár kapkami olivového oleje nebo jiného oleje a rozmixujete na pyré. Nahradí bramborovou kaši.
  2. Avokádové pyré – k avokádu lze přidat špenát či brokolice, ale výtečně chutná i samotné. Když už jsme u pyré, lze udělat i dýňové, mrkvové anebo směs dvou až tří druhů zeleniny.
  3. Křupavé avokádo – avokádo si nakrájíte na měsíčky, namočíte do citronové šťávy, obalíte v drcených vločkách a krátce opečete v troubě
  4. Zeleninové hranolky – hranolky lze připravit z mrkve, celeru, dýně, červené řepy a další. Jsou výtečné, nahradí skvěle brambory.
  5. Pečená červená řepa – stačí řepu umýt a zabalit do alobalu společně s česnekem, solí, pepřem a pár kapkami octa. Po upečení oloupat a podávat třeba jako přílohu k masu.

Obrázky: experthometips.com