Kousání nehtů: Zlozvyk, který může do organismu zavléct nebezpečné bakterie a způsobit řadu problémů

Fotografie: Depositphotos

Kousání nehtů je častým problémem, se kterým se setkáváme převážně u dětí a pubertální mládeže. Nevyhýbá se ale ani dospělé populaci, i když u ní je pozorovatelný v menší míře.

Na nehty okousané do krve není zrovna nejhezčí pohled. Většinou to bolí a po estetické stránce dostávají ruce hodně na frak. O kousání nehtů se říká, že je výrazem nedostatku vápníku v těle, který se snaží dítě získat alespoň tímto způsobem. Na vině ale může být také nuda, úzkost či zlozvyk, říká lékař Timothy J. Legg. Dítě se obvykle kousáním nehtů snaží zbavit vnitřního napětí, které může souviset s nástupem do školky, do školy či se stresem nebo se šikanou.

Jak se zlozvyku kousání nehtů zbavit

Protože se většinou tento problém týká dětí, bude třeba jít cestou nápodoby. Je možné ukázat krásné nehty maminky a srovnat je s nehty dítěte. Lze také vyzkoušet dodat dítěti vápník ve formě potravinových doplňků, jestli není problém v jeho nedostatku. Pochopitelně je třeba omezit stres, pokud se s ním dítě setkává ve svém okolí. Je-li na vině nuda, stojí za to dítě vhodně zabavit a najít mu adekvátní náplň volného času.

Lak na nehty

V lékárnách je k dostání speciální lak na nehty s nepříjemnou hořkou chutí, který se u dětí používá k odstranění kousání nehtů. Dobrou zprávou ale je, že tento zlozvyk obvykle nepřetrvává do dospělosti. Pokud ano, je třeba hledat pomoc u psychologa a rozebrat s ním důvody tohoto nepříjemného zlozvyku.

Fotografie: Pixabay

Proč není zdravé kousání nehtů

  • Když si odmyslíme estetické hledisko související s kousáním nehtů, jsou tu ještě další aspekty, proč si je nekousat. Za nehty se většinou nachází nečistota a bakterie. Ty mohou být zdrojem nepříjemných zdravotních problémů.
  • Lidské zuby nejsou na kousání nehtů stavěné. U dětí může docházet k deformacím dásní a zavlečení infekce do ústní dutiny.
  • Kousání nehtů může být i zdrojem poranění kůže okolo nehtů a vzniku bolestivého zánětu. Stačí, když se kousne o něco více do nehtu a do rány se dostanou bakterie, které způsobí nepříjemný otok a bolest.
  • Poškozený nehet je náchylnější k plísním.
  • S kousáním nehtů souvisí i nelibý zápach z úst. Opět jsou na vině bakterie, které se z nehtů dostanou do ústní dutiny.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]