Vejce by ve zdravém jídelníčku rozhodně chybět neměla – zdravotní výhody vajec

Sedm gramů bílkovin a 85 kalorií není jedinou výhodou, kterou vajíčka nabízejí. Dostane se vám také antioxidantů, zdravých tuků a aminokyselin. Vejce také obsahují cholin (patří mezi vitamíny skupiny B) a další živiny. Doporučeno je konzumovat dvě vajíčka denně. A proč se vůbec doporučuje jíst dvě vejce denně?

Vejce jsou potravinou mozku

Výzkumy zjistili, že muži, kteří jedli jedno vajíčko denně, měli lepší výsledky v kognitivních testech než ti, kteří vejce nejedli. Harvard Health to potvrzuje tím, že popisuje vejce jako potravinu mozku, která chrání mozek s přibývajícím věkem. Jedno vejce denně se doporučuje i dětem, aby se podpořil rozvoj a fungování mozku. Cholin z vajec také poskytuje dětem potřebné živiny pro paměť a svaly.

Vajíčka pro zdraví očí

Podle výzkumu, obsahují vajíčka Lutein, karotenoid nezbytný pro zdraví kůže a očí. Lutein chrání před šedým zákalem, svalovou degenerací závislou na věku (AMD) a snižuje riziko srdečních onemocnění a některých forem rakoviny.

Vajíčka pomáhají tělu absorbovat vápník

Vitamin D ve vejcích je skvělý pro zuby a kosti. Nejenže je posiluje, ale také pomáhá tělu lépe vstřebávat vápník. Jedno velké vejce obsahuje 50 IU vitaminu D3 s vysokými koncentracemi v žloutku. Vědci však nyní mohou tuto koncentraci ještě zvýšit, přidáváním vitamínu D3 do krmiva slepic.

Chrání kůži, játra, vlasy

Vejce obsahují vitamín B nezbytný pro zdravé vlasy a ochranu kůže před pigmentací a jinými kožními poruchami. Obsahuje také fosfolipidy potřebné k prevenci onemocnění jater a posílení imunitního systému.

Pocit sytosti, hubnutí a zdraví srdce

Studie ukázaly, že fosfolipidy obsažené ve vejcích regulují absorpci cholesterolu a zánět organismu. Další studie zase ukázala, že konzumace jednoho vejce denně nezpůsobuje koronární srdeční onemocnění. Častá konzumace vajec nezvyšuje ani riziko kardiovaskulárních onemocnění. Naopak bylo zjištěno, že konzumace vajec ke snídani, vede k menšímu příjmu oběda.

Člověk se cítí sytější ve srovnání s těmi, kteří jedí snídani bohatou na sacharidy. Jako součást kaloricky kontrolované diety, snídaně na bázi vajec zvyšuje ztrátu hmotnosti. Vejce obsahují také esenciální aminokyseliny, které tělo potřebuje pro metabolismus a údržbu. Vysoký obsah bílkovin zvyšuje metabolismus a pomáhá spalovat více kalorií.

Vajíčka snižují riziko rakoviny

Vajíčka obsahují cholin, nezbytnou živinu spojenou se snížením rizika karcinomu prsu. Bylo zjištěno, že ženy, které konzumovaly ovoce, vajíčka a zeleninu, snížily výrazně riziko onemocnění rakoviny prsu. Ženy, které jedly nejméně šest vajíček týdně, měly o 44% nižší riziko než ty, které konzumovali 2 nebo méně za týden.

Vajíčka jsou zdravé a mimo uvedené zdravotní výhody, ovlivňují pozitivním způsobem plodnost a prospěšné jsou i v těhotenství. Mimo to pomáhají zpomalit proces stárnutí.

Obrázky: pixabay.com