Varovné signály, že vaše tělo má nedostatek vápníků a jak ho doplnit

Kalcium je minerální sůl, která je klíčová pro vaše kosti a zuby. To ale není vše. Díky kalcium snižuje riziko vysokého krevního tlaku, zlomenin a zlepšuje krevní oběh. Jeho nedostatek může vést k vážným zdravotním problémům.

Proč máte nedostatek kalcia

Věděli jste, že většinu kalcia mají lidé uloženo v kostech a zubech? Ty také jeho nedostatek nejvíce ovlivňuje. Děti, kterým chybí, mohou mít problémy s růstovými poruchami. Senioři zase osteoporózou. Jak ale dojde k tomu, že ho naše tělo postrádá? Riziko roste s hlavně věkem. To ale není jediný faktor. Kalcium vám může chybět v každém věku. Důvodů je několik. Například proto, že

  • jste ho měli nedostatek jako děti
  • berete prášky, které redukují jeho množství v těle
  • jste prošli hormonálními změnami
  • to máte v genech

Jak poznáte, že vám chybí? Krátkodobě to na sobě nevypozorujete. Z dlouhodobého hlediska vám ale hrozí zdravotní potíže. Často u vás dojde ke zlomeninám. Vaše svalstvo bude ochablé. Mohou se u vás projevit deprese, halucinace, zmatení či ztráta paměti. Mezi symptomy patří i třes v rukou a obličeji. Vaše nehty se budou lámat a vlasy budou oslabené. Špatnou kvalitu bude mít i vaše pleť. Může být například příliš suchá a praskat.

Jaké potraviny jíst

Zajistit příjem kalcia naštěstí není vůbec složité. Stačí kupovat ty správné potraviny. Pravděpodobně víte, že kalcium najdete především v mléčných výrobcích. Věděli jste ale, že se nachází i v čerstvém a sušeném ovoci a zelenině? Najdete ho tak nejen v oblíbeném sýru, ale dokonce i v tymiánu, který ho obsahuje opravdu hodně. A není sám! Pokud máte rádi koření máme pro vás dobrou zprávu. Kalcium totiž najdete i ve voňavé skořici, zemitém kmínu nebo svěží petrželi.

Chcete si připravit kalciovou bombu? Uvařte si černý čaj s mlékem, přidejte lžičku medu a půl lžičky skořice. Tento minerál dále najdete i v rybách, především v sardinkách, které mají spoustu dalších benefitů jako je omega 3, selen a vitamín D, který je skvělý na imunitu.

Pokud neholdujete sýrům ani živočišným výrobkům, ale jste spíše fanoušky rostlinných diet, máme další tip – kalcium totiž najdete i v tofu a sójových výrobcích. Ani vegani nebo vegetariáni se tak nemusí obávat toho, že by o tento minerál přišli.

Pokud hledáte sýr, ve kterém je co nejvíce tohoto minerálu, sáhněte v obchodu po kozím. Ačkoliv mnoha lidem přijde příliš aromatický, v žádném jiném více kalcia nenajdete. Dále se nachází v mandlích nebo třeba špenátu, který je bohatý i na železo. Můžete vyzkoušet i minerální vody.

Do nákupního košíku nezapomeňte přidat ani čerstvé ovoce. To je bohaté jak na vitamíny, tak na minerály. Kalcium najdete hlavně v kiwi, pomerančích, meruňkách, mandarinkách nebo ostružinách. Na ty ostatně můžete vyrazit i do lesa.

Fotografie: Pixabay, Freepik