DIA neznamená dietní aneb proč a kdy nekonzumovat DIA výrobky

Až velmi často si mnozí lidé pletou DIA potraviny (určené pro diabetiky) za dietní, méně kalorické, bez cukru. Ovšem pravdou je, že DIA neznamená dietní. DIA výrobky sice neobsahují klasický cukr, ale náhradní sladidla, která nejsou o nic lepší, než klasický cukr, budeme-li to brát z pohledu zdravého člověka a energie.

I DIA výrobky v neomezeném (větším) množství mohou škodit zdraví a navíc tyto výrobky nejsou často ani bez tuku, tudíž i s nimi se musí zacházet opatrně. DIA výrobky nejsou v diabetické dietě nezbytné, protože v dnešní pestré nabídce běžně dostupných zdravých výrobků může být uspokojena i potřeba běžného diabetika.

Není cukr, jako cukr

DIA výrobky obsahují často totožný obsah sacharidů, jako potraviny, které do této kategorie nespadají a bývají tak stejně energeticky bohaté (někdy dokonce i více). Často je tedy lepší dát si do čaje kostku cukru než sníst DIA zákusek. Potraviny určené diabetikům se tedy rozhodně nehodí do stravy zdravého člověka, mají stejné (někdy i větší) množství energie, než nediabetické potraviny.

U DIA potravin není cílem dosáhnout nižší energetické hodnoty, cílem je, aby se v těchto potravinách neobjevovala sacharóza (cukr), který neumí tělo diabetika zpracovávat. Proto je sacharóza (řepný cukr) vyměněna za fruktózu (ovocný cukr). Ačkoliv k dosažení sladké chuti stačí použít menší množství, co se týče energie, jsou na tom podobně. Mimo ovocného cukru se u DIA výrobků používají také náhradní sladidla, která rovněž bývají dost kalorická.

Bez přidaného cukru

Setkat se můžete také s produkty nesoucí označení – bez přidaného cukru. Jenže…mohou to být například ovocné džusy, které jsou z ovoce, a to je samo o sobě dost sladké, i když už tam žádný cukr navíc nebude, bude mít takový džus kolem 2000 kJ a nehodí se tedy ani při cukrovce, ani při hubnutí. Navíc mnozí výrobci s oblibou přidávají na potraviny poznámku – bez přidaného cukru, protože cukr je zde nahrazen jiným typem sladidla. Ale o cukr nejde, tudíž vlastně nelžou. Co říci na závěr? Snad jen to, že se vždy vyplatí pečlivě číst etikety, co vše daný výrobek obsahuje a fakt, že DIA výrobky nejsou v žádném případě dietní a zdravější.

Obrázek: pixabay.com