Nedostatek vápníku v těle může být příčinou celé řady nepříjemných problémů

Fotografie: Freepik

Dieta s nízkým obsahem vápníků může způsobit, že tělo uvolní hormon, který je známý jako PTH. Ten rozkládá kostní tkáň, aby vyrovnal nízkou hladinu vápníku v krvi.

Jestliže trpíte nedostatkem vápníku po delší dobu, může se zvýšit riziko vzniku osteoporózy. Jaké jsou příznaky nedostatku tohoto důležitého vitaminu a jak ho pravidelně a přírodně doplnit?

Fotografie: Freepik

Vápník je nutné doplňovat každý den pomocí správných potravin

Jedním z příznaků jsou křeče v nohou. Snížená hladina vápníku totiž způsobí nervové křeče. Proto jsou křeče v lýtkových svalech běžnými příznaky při nedostatku vápníku. Brnění nebo necitlivost jsou dalším z nich. Kromě spastických nervů je to další příznak, že byste vápník měli doplnit.

Křehké nehty, které se často odlupují a nejsou silné, patří mezi další příznak. Stejně jako zuby i kosti, nehty ukládají vápník. Pokud máte nehty v horším stavu, může vám tento prvek chybět a je potřeba ho doplnit. Zvyšte například příjem mléčných výrobků, konzumujte více zelené zeleniny a celkově se dejte na jiný životní styl. Po několika týdnech byste měli vidět změnu právě na nehtech.

Fotografie: Freepik

Můžete mít problémy se spánkem nebo ztrátou paměti

Vápník přispívá k produkci spánkového hormonu melatoninu. Když tělo přejde do hlubokého spánku, hladina vápníku stoupá a pokud nejste schopni hlubokého spánku dosáhnout, možná trpíte jeho nedostatkem. Bez dostatku vápníku vás mohou bolest záda a také krk.

Poznat to můžete také podle neurologických příznaků, jako je ztráta paměti nebo halucinace. Vápník je také nezbytný pro správnou funkci neurotransmiterů a svalové kontrakce. Z toho důvodu jeho nedostatek může způsobit záchvaty u zdravých lidí. Pokud si myslíte, že máte vápníku nedostatek, nestačí jen vypít sklenici mléka navíc. Je důležité navštívit lékaře a konzultovat s ním příznaky a také následující postup. Vápník můžete doplnit kvalitními potravinami nebo doplňky stravy.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]