Zdravotní výhody méně známé byliny Ibiškovce jedlého (okra)

Nejen, že tato bylina je velmi prospěšná pro vaše zdraví, ale také je to dokonalý doplněk k stávající stravě. Okra má zajímavé zdravotní účinky. Například podporuje zdraví očí, zlepšuje trávení, posiluje kosti, prospívá pokožce, chrání před rakovinou.

Okra je krásně kvetoucí rostlina, kterou v mnoha částech světa znají lidé jako Ibiškovec jedlý či také bhindi. Ibiškovec se používá do mnoha pokrmů od Karibiku do Číny. Slouží jako přísada do polévek, dá se nakládat jako zelenina, slouží jako příloha nebo pro získání oleje. Ibiškovec je bohatý na obsah minerálů a vitamínů: A, B, C, E a K, dále pak vápník, železo, hořčík, draslík a zinek. Navíc je to bohatý zdroj kyseliny listové. Obsahuje také vysoké úrovně slizovitých vláken. Většina zdravotních přínosů této byliny pochází právě z obsahu minerálů, vitamínů a organických sloučenin, které se v ní nacházejí.

6 zdravotních výhod okry

1. Snižuje hladinu cukru v krvi – je to potravina s vysokým obsahem vlákniny a velmi užitečná pro osoby s diabetem

2. Pomáhá snížit úroveň stresu – látky obsažené v semenech okry mají protistresové účinky

3. Podporuje zdravé trávení – vlákna nacházející se v této bylině mohou přispět k lepšímu pohybu jídla trávicím traktem. Znamená to, že pohyby střev jsou pravidelnější a dochází ke snížení gastrointestinálních problémů: křeče, nadýmání, plynatost, zácpa. Mimo to pomáhá předcházet průjmům. Díky obsahu vlákniny, může také pomoci s nadměrným množstvím cholesterolu v těle.

4. Posiluje imunitu – v bylině se nacházejí antioxidační složky, které jsou prospěšné v boji proti volným radikálům. Vysoký obsah vitaminu C také znamená, že má pozitivní vliv na naši imunitu. Vitamin C stimuluje imunitní systém k tvorbě bílých krvinek, které mohou následně bojovat proti cizím patogenům v těle.

5. Snižuje krevní tlak – mimo vitamínů a minerálů obsahuje tato bylina draslík, který je jedním z klíčových minerálů pro lidské zdraví. Draslík je důležitý pro udržení rovnováhy tekutin v těle, jelikož váže sodík. Pomáhá také uvolnit krevní cévy a tepny, což snižuje zátěž kardiovaskulárního systému.

6. Prospívá pokožce – obsažený vitamin A prospívá pokožce tím, že urychluje hojení, zlepšuje vzhled jizev, akné a odstraňuje drobné vrásky.

Obrázky: dallasnews.com, finedininglovers.comŘekněte ostatním, co si myslíte