Chilli papričky do zdravého jídelníčku patří – 7 důvodů, proč je konzumovat

Koření a bylinky přidávají mnoho chuti do připravovaného pokrmu, ale některé koření toho dokáže mnohem víc, než jen udělat pokrm chutnějším. Vynikajícím příkladem jsou chilli papričky, které se používají při vaření, ale i v medicíně. Pálivé papričky mohou přinášet úlevu od bolesti, podporují dlouhověkost, a dokonce i hubnutí. To je skvělá zpráva pro ty z vás, kteří zbožňují pikantní jídlo, protože můžete s jistotou začít přidávat chilli do každého jídla.

Chilli papričky jsou různých odstínů, velikosti, tvarů a dokonce s různou intenzitou pálení – od jemné, až po velmi ostrou. Nicméně všechny chilli papričky mají velmi nízký obsah kalorií, ale relativně vysoké množství vlákniny a důležitých živin, vitamínů a minerálních látek, což z nich činí hodnotný doplněk stravy. Přinášíme vám 7 důvodů, proč začít chilli papričky konzumovat.

1. Proti bolesti

Jedna z fytochemikálií obsažených v pálivých paprikách (kapsaicin), má jedinečnou vlastnost vázat se na receptory bolesti v mozku. Vzhledem k tomu, že náš mozek dokáže zpracovat jen omezené množství bolesti současně, je možné otupit bolest, kterou zažíváte, konzumací kořeněných jídel nebo pomocí lékařských pomůcek, které obsahují kapsaicin – například (náplasti či krémy) snižují bolest spojenou s artritidou, klouby a bolestí svalů, jakož i nervovým poškozením spojeným s diabetem. Chilli papričky však účinně pomáhají i s migrénou.

2. Úbytek hmotnosti

Chilli papričky potlačují chuť k jídlu a zrychlují spalování tuků. Ještě lepšího výsledku docílíte, když k papričkám přidáte pohyb. Rozmanitost živin obsažených v těchto pikantních paprikách může v dlouhodobém horizontu pomoci v boji proti chronickému zánětu a obezitě.

3. Dlouhověkost

Pokud budete jíst chilli papričky alespoň jednou za měsíc, budete s větší pravděpodobností žít déle, alespoň to tak tvrdí provedená studie.

4. Zdroj vlákniny

Chilli papričky jsou výtečným zdrojem vlákniny, která mimo jiné zpomaluje rychlost, s jakou se cukr vstřebává do těla. Právě proto jsou tyto pálivé papričky vhodné i pro diabetiky – potvrdila to i studie uveřejněná v časopise American Journal of Clinical Nutrition. Chilli papričky snižují množství inzulinu v organismu po jídle až o 60 %. Může za to kapsaicin, který reguluje množství inzulinu.

5. Snižují cholesterol

Pálivé papričky chrání před ukládáním ‚špatného‘ cholesterolu v krvi. Proto mají kladný vliv na kardiovaskulární systém. Mimo snižování cholesterolu zvyšují také schopnost organismu rozpouštět fibrin (látka potřebná k tvorbě krevních sraženin).

6. Antibakteriální vlastnosti

Lidé používali koření, zejména to ostré, jako je chilli, aby zabránili kažení potravin po tisíce let. Toto tradiční použití je podporováno vědou, přičemž se ukázalo, že zejména chilli papričky mají antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Někteří vědci dokonce navrhují použití chilli extraktu jako přírodní konzervační látky. Kromě prevence otravy jídlem však některé studie použily extrakt z chili k léčbě streptokokových infekcí, chlamydií či zubního kazu.

7. Zlepšují náladu

Existují potraviny, které dokážou zlepšit náladu, patří zde i chilli papričky. Konzumací chilli se navýší produkce endorfinů a také hladina serotoninu. To jsou právě ty hormony, které přispívají k pocitu štěstí.

Unikátní fytochemikálie v chilli papričkách

  • Kapsaicin – směs, která činí papriky pikantní

  • Capsanthin – je antioxidant, který způsobuje červenou barvu papriček. Antioxidační vlastnosti této sloučeniny mohou být schopny bojovat proti rakovině

  • Lutein – může zlepšit zrak

  • Violaxanthin – je další antioxidant, který je zodpovědný za žlutý pigment paprik

  • Kyselina ferulová a sinapová – tyto antioxidanty jsou spojeny s účinky proti stárnutí a mohou zabránit rozvoji chronických onemocnění

Obrázky: pixabay.com