Hubnout se dá i bez cvičení ovšem ne bez pohybu. Jak na to?

Rozhodli jste se, že zkusíte shodit nějaké to kilo a máte v plánu upravit jídelníček a dokonce i zařadit pohyb, ale nemáte čas chodit cvičit? Pak nezoufejte, protože v tomto případě se počítá jakýkoliv pohyb. Vůbec to neznamená, že musíte začít šetřit na permanentku do posilovny nebo pravidelně chodit na jiné lekce, kde se zapotíte. Přebytečné kalorie můžete spálit i jinak. Pokud vás zajímá jak, pokračujte ve čtení dnešního příspěvku.

Aby byl člověk zdravý a fit, je základem stravovat se zdravě, střízlivě (to znamená, žádné přejídání, mlsání a kalorie navíc) a pravidelné cvičení. Jenže ne každý se hrne do tělocvičny a baví ho cvičit podle někoho nebo s dalšími lidmi, případně na to nemá čas. Zhubnout lze i bez cvičení, ale pohyb prostě ke zdravému životnímu stylu patří. A vás to nemusí stát ani korunu a nemusíte chodit do fitness centra. Stačí si uvědomit svůj denní výdej energie v každodenním životě: v práci i domácnosti či na zahradě.

Zkrátka pokud se vám nechce chodit cvičit, zapojte pohyb do každodenního života. Svaly z toho sice mít nebudete, jako ze zvedání činek, ale zhubnete a můžete říci, že žijete zdravě, pokud je cvičení jediné, co vám dělá potíže. Uvedeme vám pár příkladů: práce na zahradě, velký domácí úklid, místo používání výtahu choďte pěšky, do práce nebo na nákup jeďte kolem namísto autem, vystupte dřív a projděte se. Pohlídat výdej mohou pomoci chytré hodinky nebo si pořiďte krokoměr a dodržujte počet nachozených kroků za den.

Práce v domácnosti

Práce v domácnosti dokážou spálit mnoho kalorií. Luxováním, vytíráním podlahy či žehlením spálíte za hodinu kolem 150 kcal. Přijde-li na řadu velký úklid, kde patří i mytí oken, vyšplhá se energetický výdej na 240 kcal. Což je podobné, jako hrát hodinku stolní tenis.

Cesta do práce

Záleží, zda půjdete pěšky nebo pojedete na kole či koloběžce. I zde se dají náramně pálit kalorie. Vypočítejte si, jak dlouho pojedete na kole nebo půjdete pěšky a podle toho lehce zjistíte, kolik se dá kalorií spálit. Pokud to máte do práce opravdu hodně daleko a musíte prostě jezdit, zařaďte do své každodenní rutiny například pěší chůzi na poštu, do obchodu, pro dítě do školy/školky, choďte po schodech namísto jízdy výtahem apod.

Práce na zahrádce

Zahradnické práce nahradí tělocvičnu. Stačí si jen spočítat, kolik času trávíte na zahradě zaléváním, pletím, okopáváním záhonků, střiháním keřů, sbíráním úrody. Za hodinu poctivých zahradnických prací spálíte až 250kcal, podle typu práce a tempa. Při sekání trávy spálíte kalorií ještě více.

Malé dítě

Koupání, převlékání, přebalování, zvedání dítěte se dá přirovnat k lehké jízdě na rotopedu. Navíc i procházka s kočárkem je výtečná aktivita, především, když tlačíte kočárek do kopce. Naplánujte si tedy procházku do obchodu, do parku, na návštěvu.

Obrázky: bodyscape.net.nz, daviddomoney.com