5 cviků, které zlepší zdraví vaší štítné žlázy a fungují i jako prevence onemocnění

Fotografie: Depositphotos

Každý cvik má svůj význam, některé jsou posilovací, další mohou být protahovací. Tyto dokáží podpořit zdraví vaší štítné žlázy a dokonce posilují imunitu.

Existují cviky, díky kterým můžete předcházet onemocnění štítné žlázy, ale také zmírnit jeho průběh. Tyto speciální cviky vám navíc pomůžou zlepšit krevní oběh v krku a hlavě a dokonce posílit imunitní systém. Pokud budete cvičit pravidelně, můžete se těchto problémů i zbavit. Cvičit můžete v pohodlí domova nebo lze některé cviky provádět například i při práci v kanceláři, říká lékařka Dana Palmer.

Cvik 1 – jednoduchý a zvládne ho každý

Lehnete si na břicho, ruce položte podél těla a špičkami nohou se dotýkejte podlahy. Zvedněte se na ruce a mírně zakloňte hlavu. V této poloze posečkejte 5–10 vteřin a poté se s výdechem vraťte do původní polohy v leže chvilku odpočiňte a cvik proveďte znovu. Opakujte 2–3 kdykoliv během dne.

Fotografie: Pexels

Cvik 2 – cvik vhodný i do kanceláře

Cvik vhodný například i do kanceláře. Postavte se a dejte nohy minimálně 50 cm od sebe. Ruce držte u těla a dívejte se před sebe. S nádechem předpažte obě ruce před sebe a obkreslete s nimi před sebou několik oblouků. Při pohybu dolů byste měli vydechovat a při pohybu vzhůru by měl být nádech. Nakonec se předkloňte a prsty se dotýkejte země. V této poloze vydržet 5–10 sekund a s výdechem se pomalu vracejte do původní polohy.

Cvik 3 – Svíčka jako na tělocviku

Tento cvik si ještě každý pamatuje ještě ze základní školy. Cvik se opět provádí v leže na zádech. S výdechem zvedněte nohy do svislé polohy a rukama se podpírejte v bedrech. Vytáhněte nohy co nejvýš to půjde. Bradu položte na hrudník a v klidu dýchejte nosem. V poloze svíčky vydržte alespoň 10 vteřin, postupně můžete dobu prodlužovat až na 20 vteřin.

Fotografie: Unsplash

Cvik 4 – zvedání dolních končetin za hlavu

Lehněte si na záda, nejlépe na zem nebo na podložku a ruce položte podél těla dlaněmi dolů. S výdechem zvedněte nohy mírně nad zem nadechněte se a opět s výdechem je pomalu položte za sebe na zem. Bradou byste se měli dotýkat hrudníku. V této poloze vydržte alespoň 20 vteřin. S výdechem se vracejte i do původní polohy v leže. Nezadržujte dech, můžete během cviku mělce dýchat. Tento cvik se doporučuje cvičit 1–2 denně.

Cvik 5 – složitý, ale velice účinný

Tento cvik je celkem složitý. Položte se na břicho na podložku. Ohněte nohy zvedněte hrudník a chyte se za chodila. Po celou dobu klidně dýchejte. Dívejte se před sebe nikoliv do země. V pozici vydržte alespoň 6–8 vteřin, poté se s výdechem vraťte do polohy v leže na břiše. Chvilku relaxujte a v klidu dýchejte. Cvik opakujte znovu. Během dne se doporučuje tento cvik opakovat alespoň třikrát.

Fotografie: Unsplash

Cviky je dobré opakovat i několikrát za den. Můžete je mezi sebou prostřídat a na každý den si vybrat například jenom tři. Je také velice důležité je vždy provádět správně a také u nich i správně dýchat.

Zdroj: Healthline