Banány a jejich konzumace před tréninkem jsou diskutovaným tématem

Banány patří mezi lehce stravitelné ovoce, hodí se tedy jako snadný a rychlý zdroj energie při infekčních chorobách, nechutenství, při regeneraci a rekonvalescenci. Jeho složení je ideální zejména pro sportovce. Díky němu je možné doplnit glykogenové zásoby před fyzickou aktivitou, ale vhodný je i jako potravina po tréninku. Čímž se banán často stává předmětem diskuzí, zda jej konzumovat před tréninkem anebo po něm.

Máte pouze deset minut před tréninkem na občerstvení? Pak je banán vhodnou potravinou, jeho snadno stravitelné sacharidy vás nakopnou. Navíc je dobrým zdrojem antioxidantů a draslíku – minerálu, který může zamezit svalovým křečím.

Banán před tréninkem

Sacharidy, které banán obsahuje se rozkládají na glukózu (cukr) nebo se přeměňují na glukózu, což je hlavní zdroj paliva pro vaše tělo. Konzumace těchto sacharidů může zvýšit zásoby glykogenu, což je forma glukózy uložená ve svalech a játrech, která se používá pro energii během mnoha typů cvičení.

Konzumace sacharidů před cvičením může být obzvláště prospěšná pro tréninky s delším trváním, jako je jízda na kole nebo jogging. Studie zjistily, že konzumace sacharidů 15 minut před cvičením zvýšila vytrvalost a prodloužila dobu vyčerpání o téměř 13%. Banány mají relativně vysoký obsah sacharidů, což může zvýšit zásoby glykogenu a poskytnout palivo pro vaše tělo před cvičením. Mimo to obsahují vlákninu, která může pomoci zpomalit vstřebávání cukru v krvi.

Banány jsou také bohaté na draslík, důležitý minerál, který podporuje svalové kontrakce. Nízké hladiny draslíku mohou způsobit svalové křeče. Sečteno a podtrženo – banány jsou bohaté na živiny, jako jsou sacharidy a draslík, které jsou důležité pro výkon cvičení a růst svalů.

Banán i po tréninku

Po cvičení je opět nutné doplnit energii a živiny – vitamíny, minerály, antioxidanty, komplexní sacharidy a proteiny pro regeneraci svalové hmoty. Jíst by se mělo do hodiny po cvičení. Než tedy dojedete například z posilovny domů, můžete si dát proteinový nápoj a banán. Samozřejmě nezapomeňte doplnit tekutiny a pít čistou vodu nebo vodu s citronem.

Jelikož je banán hodně energetické jídlo, můžete si dát půl banánu před tréninkem a zbývající půlku banánu po něm. To už záleží na vás a na tom, kdy hodláte cvičit a jaké další možnosti stravování máte, včetně typu tréninku.

Banán po tréninku – díky svému složení vyprovokuje v organismu inzulinovou reakci, a tak se urychlí tvorba svalové hmoty. Je tedy jen na vás, zda budete banán jíst před nebo po tréninku, případně obě varianty. Banán je skvělá možnost jak organismus “předzásobit” energií nebo naopak tu ztracenou pak zase doplnit.

Fotografie: Pixabay