Zjistěte, proč je nejlepší pít teplou vodu

Pít teplou vodu (tedy čaj bez čaje) doporučuje TČM (tradiční čínská medicína), a také ájurvéda. Je mnohem lepší volbou, než voda studená. A to dokonce i během léta. K nejoblíbenějším nápojům Číňanů patří teplá (teplá – jako tělesná teplota) nebo horká voda. TČM je postavená na rovnováze dvou poměrů – jing a jang.

Z hlediska této filosofie je pro lidské tělo nejideálnější přijímat vodu tělesné teploty. Tedy vodu teplou. Ale v případě nachlazení, zimy, depresí, u hubnutí, problémů s trávením a nadýmáním je lépe pít vodu horkou.

Patrně víte, jak zásadní je voda pro člověka a jeho přežití. Možná i víte, že doporučeno je vypít 8 až 10 sklenic vody denně. Ne každá sklenice musí být s horkou vodou, je-li vaše tělo v rovnováze a nesužují vás zdravotní problémy či bolesti, je lépe pít vodu teplou. Většina lidí netuší, jak exkluzívní výhody pro lidské zdraví, má pití teplé vody. Pojďme se na ně společně podívat.

Výhody pití teplé vody

  • Podporuje hubnutí – teplá voda pomáhá narušit tukovou tkáň a udržuje zdravý metabolismus. Pokud chcete zhubnout, nastartujte svůj den šálkem teplé vody, přidat můžete i pár kapek citronu.

  • Rozpouští hlen – horkou vodu můžete pít i během nachlazení, kašli a škrábání v krku. Pomůže rozpustit a naředit hleny, vyloučit je z dýchacích cest a ulevit i od ucpaného nosu. Horká voda rozpouští hlen v nosních dutinách, jícnu a trávicím ústrojí.

  • Zmírňuje PMS – popíjení horké/teplé vody pomáhá zmírnit menstruační bolesti. Teplo má uklidňující účinek na břišní svaly. Popíjení čisté horké vody, případně horké vody se špetkou soli a pár kapkami citronu pomáhá zmírnit i migrénu.

  • Podpoří detoxikaci – při pití horké vody stoupá i tělesná teplota a nastupuje pocení, což napomáhá k uvolňování toxinů. Pro dosažení lepších výsledků přidejte i citron, který má rovněž detoxikační účinky a navíc je to výtečný antioxidant. Jeden z důvodů, proč pravidelně tělo zbavovat toxinů, jsou různá onemocnění a rychlejší stárnutí, které mají toxiny na svědomí.

  • Lepší pokožka – teplá voda podporuje regeneraci kožních buněk a zvyšuje pružnost pokožky. Mimo to otevírá póry a odstraňuje nečistoty. Působí tak i jako prevence akné.

  • Zdraví vlasů – vedle pokožky přispívá teplá voda i ke zdraví a vitalitě vlasů. Pozitivně působí na nervová zakončení vlasových kořínků, čímž podporuje jejich vitalitu a rychlejší růst.

  • Zlepšuje krevní oběh – teplá voda podporuje krevní oběh, což je přínosem pro zdraví svalů a nervů.

  • Pomáhá lepšímu trávení – možná pro vás není žádnou novinkou, že se nedoporučuje pít tekutiny 30 minut před jídlem a 30 minut po jídle. Během jídla je možné pít menší množství teplé vody. Studená totiž zpomaluje trávení, a tím přispívá k nepříjemným problémům.

  • Prevence zácpy – teplá voda je výtečnou prevencí proti zácpě. Napomáhá k pravidelnému a zdravému vylučování. Sklenice či hrníček teplé vody ráno pomůže zlepšit funkci střev a naučí je pracovat správně.

Horkou vodu tedy na zdravotní problémy a během zimy, teplou zařadit do běžného pitného režimu i v létě.

Obrázky: pixabay.com