Čokoládový dezert z batátů

Batáty (sladké brambory) patří k nejstarším druhům zeleniny. Dostaly se k nám dokonce ještě mnohem dřív než brambory. Batáty přitom nemají s bramborami nic společného. Snad jen to, že jsou si podobné. V kuchyni mají batáty široké využití.

Jejich energetická hodnota je dána přítomností sacharidů, lipidů a bílkovin. Ve srovnání s bramborami je o něco vyšší. Sladká chuť batátů je způsobená přítomností jednoduchých sacharidů, glukózy, fruktózy a sacharózy. Tudíž se stávají vhodnou potravinou také pro výrobu sladkých receptů. Batáty mimo jiné obsahují množství zdraví prospěšných látek: antioxidanty skupiny karotenoidů (provitamin ß-karoten), dále vitamíny A, C, PP, B1 a B2, draslík, vápník. Není nejmenší důvod, proč nezařadit batáty do svého jídelníčku. V kuchyni je využijete na slané i sladké recepty. My vám přinášíme jeden, který si oblíbí určitě vaše děti – batátový čokoládový dezert.

Ingredience na dezert

  • 2 batáty
  • 1 vysokoprocentní hořkou čokoládu
  • Med nebo javorový sirup
  • Rostlinné mléko (mandlové, kokosové, kešu apod.)
  • Banán
  • Ovoce na zdobení dezertu (jahody, borůvky, maliny

Postup přípravy

  • Batáty si oloupejte, umyjte a nakrájejte na kostičky. Dejte do kastrůlku s vodou a vařte, dokud nebudou měkké. Poté slijte vodu a ještě horké batáty vložte do mixéru, přidejte k nim na kousky nalámanou hořkou čokoládu a rozmixujte. Čokoláda horkem povolí.
  • Pak přidejte banán a několik polévkových lžic rostlinného mléka a opět rozmixujte – řiďte se hustotou. Dezert by měl mít pudinkovou konzistenci. Zkuste jak vám chutná, měl by být tak akorát. Kdo má raději sladší, může ještě dosladit medem – já už nesladím. Batáty jsou sladké dost, banán také a čokoláda rovněž udělá své.
  • Tento čokoládový pudink nalijte do skleniček či mističek a ozdobte ovocem. Můžete ještě přidat i šlehačku a čokoládové hoblinky. To už záleží na vás, jak to máte rádi. Jde o zdravé mlsání, ale i tak pamatujte, že všeho s mírou.

Náš tip: Vyzkoušet můžete i jinou chuť dezertu. Vynecháním čokolády a přidáním ještě dalšího banánu a vanilkové esence vznikne dezert banáno-vanilkový. Tento pudink/krém lze použít i jako náplň do palačinek, buchet a zákusků.

Chcete-li zjistit více o batátech, pak si přečtěte náš minulý článek.

Obrázek: pixabay.com