Avokádo je účinná přírodní medicína, která by neměla chybět na žádném jídelníčku

V posledních letech se obliba tohoto krémového, exotického ovoce prudce vzrostla. Využít avokádo navíc můžete při přípravě mnoha zdravých pokrmů jako je nachos, guacamole nebo bruschetta. Na sociálních sítích můžete najít více jak 5 milionů fotografií s hashtagem „avokádo“. Toto šílenství je naprosto oprávněné, protože je jedná o superpotravinu, kterou by měli vyzkoušet všichni. Proč?

Avokádo je krásné, fotogenické a vynikající. Přináší ale také mnoho přínosů lidskému organismu. Konzumovat by ho neměli pouze jedinci, kteří mají problémy s játry nebo žlučové kameny. Pro koho je ale avokádo prospěšné a proč? Konzumovat byste ho měli, pokud:

  • jste těhotná žena,
  • bojujete s cukrovkou,
  • chcete posílit své kosti,
  • máte potíže se zrakem a mnoho dalších.

Hotový důl plný vitamínů

V malém množství tohoto krémového ovoce najdete velkou část doporučeného příjmu vitamínů a minerálů. Mezi nejdůležitější vitamíny, které obsahuje, patří vitamín B9, C a E. I pouhých 10 dkg avokáda poskytuje vysokou hodnotu těchto vitamínů, které byste měli do svého těla denně dostávat. Navíc obsahuje i mnoho dalších živin, které pozitivně ovlivňují fungování celého těla.

Vědci doporučují konzumaci těhotným ženám

Nastávající matky jistě potěší, že by si měly avokáda dopřávat a ještě k tomu mají i podporu odborníků. Lékaři totiž potvrdili kladný vliv na zrak matky během těhotenství a upevnění jejího zdraví obecně. Pozitivní ale není jen pro matky, ale i samotné plody. Už z tohoto důvodu byste se jim během těhotenství rozhodně neměly vyhýbat.

Avokáda obsahují foláty, které jsou základní živinou pro nervový vývoj dítěte. A to stále není všechno. Obecně jsou skvělým zdrojem pro růst plodu, protože jídlo, které z nich připravíte, bude bohaté na draslík a mononenasycené tuky. Jde o zdravé tuky, které se v těle přirozeně rozpouštějí, takže se nemusíte obávat žádného nechtěného a nezdravého přibírání na váze.

Dopřejte si více energie

Všichni víme, že kofein není nejlepším přítelem lidského organismu. Pro větší energii do nového a náročného dne ale máte mnoho jiných možností, jak se nakopnout. Můžete zkusit jógu nebo meditaci, ale přes jídlo to určitě bude mnohem lepší. Stejně jako pomerančový džus, také avokádo vás zásobuje vitamínem C a kyselinou askorbovou, která podporuje zvýšení a udržení vyšší energie během celého dne.

Zdravé pochoutky na talíři

Existuje nespočet možností, jak můžete avokádo využít v kuchyni. Tradičním a dobře známým je guacamole. Stejně dobře z něj ale můžete připravit i sladký dezert v podobě třešňovo-avokádových košíčků nebo avokádové brownies. Uvařit si ale můžete také studenou polévku gazpacho nebo klasickou mexickou polévku Sopa Azteca z Las Adelitas. Využít ho můžete i při přípravě burgerů, těstovin nebo na mexický krevetový koktejl.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]