Účinné lidové postupy a léky, které pomohou zbavit se nepříjemné zácpy nebo naopak průjmu

Fotografie: Freepik

V povinné výbavě vaší domácí lékárničky by neměly chybět přípravky s pankreatickými enzymy, protože usnadňují trávení, ale také léky se žlučovými solemi.

Jejich úkolem je stimulovat výtok ze žlučníku. Léčivé uhlí a smecta (prášek, který je nutné zapít vodou) mohou být také užitečné, protože absorbují plyny a pomáhají odstraňovat toxiny. Mezi nejčastější poruchy trávení patří průjem nebo zácpa. Většinu průjmů lze řešit jen dietou, ale je nutné ji přísně dodržovat. Prášky vám však uleví rychleji.

Dieta při trávicích potížích je drsná

Máte problémy s průjmy? Pak byste měli pít mátový čaj, uvařit si mrkvovou polévku a ideální je také vypít vodu, ve které se vařila rýže. Žádné skvělé vyhlídky, že? Sníst však můžete také toast a tvaroh, vařenou rýži s mrkví a kuřecí maso. Vhodné je také maso hovězí. Ideální je však pokud maso jen uvaříte, případně nasucho ogrilujete. Z ovoce je možné jíst zralá jablka nebo banány. U tekutin platí, že by měly být slazené pouze glukózou.

Fotografie: Freepik

Příčinou průjmu jsou většinou bakteriální nebo virové infekce z potravy nebo nápojů. Průjem však může být také projevem stresu nebo nedostatku vitamínů. Souviset může také s užíváním antibiotik, protože tyto léky ničí střevní bakterie. Pokud tedy berete antibiotika, je dobré si k nim přikoupit také probiotika, která pomohou udržet vaši střevní mikroflóru. Průjem však může značit i vážnější nemoci. Pokud se často opakuje, navštivte lékaře.

Jak předcházet zácpě? Je to jednoduché

Dalším častým problémem, který se objevuje v důsledku stravy, je zácpa. V takové situaci musí být strava bohatá na vlákninu a tekutiny. Potraviny, které obsahují velké množství vlákniny jsou samozřejmě veškeré druhy ovoce a zeleniny. Dále jde o černý chleba nebo otruby. Mezi tekutiny, které jsou vhodné pít při zácpě patří hlavně bylinné čaje. Pokud je to možné, je dobré se vyhnout projímadlům, protože mnoho z nich může tělo dráždit.

Fotografie: Freepik

Věděli jste, že zácpě můžete předejít díky pravidelnému pitnému režimu? Potom je důležitá také strava bohatá na vlákninu. Pokud se to přeci jen nepodaří a zácpa se u vás objeví, využijte kořen z pampelišky, ze kterého si udělejte speciální čaj. Pomoci vám může také jitrocel, který dodává tělu velké množství vlákniny. Využití bylinek je mnohem lepší než využití projímadel. Ty mohou mít i dlouhodobé následky.

Zdraví: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]