7 osvědčených tipů, pro zdravý životní styl

Žít zdravý životní styl neznamená hodiny tréninku v posilovně a jíst jen listy salátu. Zdravý životní styl toho zahrnuje mnohem víc. Naproti tomu, zdravý životní styl rovněž neznamená, když se zdravě stravujete, cvičíte, ale přitom kouříte a propaříte víkendy. Takový „zdravý životní styl“ je kontraproduktivní. Dalo by se říci, že každý vidí zdravý životní styl úplně jinak. Jedno je však jisté, zdravý životní styl zahrnuje skupinu věcí/aktivit/zvyků. Pojďme se na ně společně podívat.

1. Já tak rád trsám, trsám

Udělejte, co dělá král Jelimán, a pohněte tělem. Ne jen jednou a teď – ale každý den, kdykoliv můžete. Pravidelný pohyb je jednou z činností, která rozhodně patří do zdravého životního stylu. A je úplně jedno, zda trsáte, běháte, chodíte, skáčete na trampolíně, zvedáte činky. Prostě se hýbejte s radostí, musí vás to bavit a těšit. 

2. Dobrá nálada

Mračit se, vztekat se, rozčilovat se, vám nic dobrého nepřinese. Naopak pozitivita, smích, dobrá nálada jsou pro zdraví to pravé ořechové. Mít občas špatnou náladu patří k životu, ale nemělo by to být často. Všechno má své řešení.

3. Spánek

Za zdravý se považuje nepřerušovaný spánek dlouhý 7 až 9 hodin. Přičemž je doporučováno, ulehnout kolem desáté hodiny večerní. Dlouhé ponocování je pro tělo učiněná katastrofa, trpí mozek i tělo. Pokud tedy chcete o sobě prohlašovat, že razíte zdravý životní styl, nepatří sem ponocování a víkendové kalby. Opět platí – sem tam, ať si člověk klidně vyhodí z kopýtka, ale nemělo by to být pravidelně.

4. Zdravá strava

Do zdravého životního stylu patří bezpochyby i zdravé stravování. Strava by měla být co nejvíce pestrá a výživná. Rozhodně není pravdou, že zdravý je pouze ten, kdo nikdy nejí žádný cukr nebo výrobek z bílé mouky, drží různé diety apod. Stačí používat zdravý selský rozum. Bílá mouka ani cukr zdraví nesvědčí ve velkém, ale to neznamená, že se musíte vyhýbat některým potravinám, jako čert kříži. Hlavně musíte mít z jídla dobrý pocit.

5. Odpočinek

Odpočinek je velmi důležitý. Bohužel je to součást zdravého životního stylu, kterou dodržuje jen málokdo. Odpočívat neznamená sednout si ke kávě a přemýšlet, co ještě všechno musím stihnout a udělat. Odpočinek = meditace. Vypnout a nic neřešit. Odpočívat se samozřejmě dá u dobré knihy, procházkou v přírodě, ale důležité je, naučit se vypínat těkavé myšlenky.

6. Dechová cvičení

V poslední době se velmi často mluví o dechovém cvičení – dech je zkrátka základ života. Dechová cvičení jsou vhodná i na uklidnění, pro osoby ve stresu. Dechových cvičení existuje několik druhů. Doporučuje se střídat různá dechová cvičení. Pomáhá to vnitřním orgánům i ke zklidnění a správnému fungování buněk.

7. Radostné vztahy

Pěstujte dobré vztahy s rodinou i přáteli. Naučte se odpouštět a zbavte se potřeby hovořit o ostatních za jejich zády a nějak je posuzovat, soudit, poučovat. O nevyžádané názory nemá nikdo zájem. Ublížíte tím jen sami sobě. Když budete vyzařovat pozitivitu a lásku, totéž si k sobě přitáhnete. Spory, hádky, neshody, zášť, není nic dobrého pro psychické zdraví a psychické zdraví souvisí s tím fyzickým.

Obrázky: pixabay.com