Příznaky, kterými tělo upozorní na nádorová onemocnění mozku

Nejrůznější onkologická onemocnění patří již řadu let mezi nejčastější příčiny úmrtí ve vyspělých zemí. Nádorová onemocnění se mohou vyskytnout v různých částech našeho těla a mohou zasáhnout téměř všechny orgány. Mezi nejčastější patří zejména karcinomy tlustého střeva či prsu. Dnes se zaměříme na typ nádoru, který sice není tak častý, ale je velmi agresivní a navíc má opravdu velký vliv na psychiku pacientů, rakovinu mozku.

Záludnost mozkových nádorů

Určitým specifikem mozkových nádorů je to, že jsou stejně časté u mužů i žen a nejsou tolik závislé na věku pacienta. V mozku a centrálním nervovém systému existuje více než sto dvacet typů nádorů, benigních i maligních. Některé z nich jsou opravdu velmi závažné, nebezpečné a vedou k poměrně rychlé smrti. Vzhledem k důležitosti mozku není až tak podstatné, v jaké jeho části se nádor objeví, vždy to představuje vážný problém.

Stejně jako u všech onkologických onemocnění, je i u nádorů mozku důležitý čas, čím dříve pacient přijde k lékaři, tím lépe. Na rozdíl od některých jiných onkologických onemocnění studie neprokázaly vliv dědičnosti na vznik rakoviny mozku. Rakovina mozku není vidět, naštěstí nám ale náš organismus může vysílat určité varovné signály, kterými nás na možnost její přítomnosti upozorňuje. Které signály patří k nejčastějším?

Časté a dlouhodobé bolesti hlavy

Silná, trvalá a častá bolest hlavy doprovázená nevolností a zvracením je nejčastějším příznakem rakoviny mozku. Někdy může hlava bolet silněji v určitém konkrétním místě, kde nádor roste. Bohužel je ale bolest hlavy jednou z velmi častých zdravotních nepříjemností, která různě často trápí většinu z nás. Proto ji mnoho lidí tak trochu podceňuje a přičítá ji například únavě či stresu.

Fotografie: Freepik

To samozřejmě může být pravda, ale pokud vám na bolest hlavy dlouhodobě nezabírají běžně dostupné léky a zároveň trpíte i dále uvedenými příznaky, bylo by vhodné se o svém zdravotním stavu poradit se svým lékařem.

Slabost a problémy s koordinací

K dalším signálům, že můžete trpět rakovinou mozku, patří také náhlé potíže s rovnováhou, například při chůzi, a obecně s koordinací pohybu. Mnoho pacientů s onkologickým onemocněním mozku upozorňuje na to, že často jedna část těla pracuje hůře než druhá.

Problémy se zrakem

Pokud vás najednou začne trápit neostré či zdvojené vidění, extrémní citlivost na světlo, může to být opět signál problému, neboť v některých případech se stává, že tumor ovlivní vlákna spojující oči se zadní částí mozku, a tím dojde k problémům se zrakem.

Změny v lidském chování

V neposlední řadě může být příznakem nádorového onemocnění mozku také změna v obvyklém chování daného člověka. On si ji někdy nemusí vůbec uvědomovat, ale jeho okolí ano. Často se jedná například o nenadálou zvýšenou agresivitu daného člověka, změny v osobnosti, ale také problémy s pamětí a dalšími kognitivními schopnostmi.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]