Jak na vysoký cholesterol – potraviny, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu

Změna potravin, které jíte, může snížit hladinu cholesterolu a zlepšit armádu tuků plujících krevním oběhem. Přidání potravin, které snižují LDL, škodlivé částice nesoucí cholesterol, které přispívají k ateroskleróze, je nejlepším způsobem, jak dosáhnout nízké hladiny cholesterolu.

Určité typy potravin snižují cholesterol různým způsobem. Některé dodávají rozpustnou vlákninu, která váže cholesterol a jeho prekurzory v trávicím systému a odvádí je z těla dříve, než se dostanou do oběhu. Jiné zase poskytují polynenasycené tuky, které přímo snižují LDL. A další obsahují rostlinné steroly a stanoly, které zabraňují tělu vstřebávat cholesterol.

10 potravin, pro snížení cholesterolu

1. Ovesné vločky – Jsou zdrojem rozpustné vlákniny, když ještě k vločkám přidáte jiné zdravé potraviny (semínka, ovoce) uděláte pro své zdraví to nejlepší.

2. Ječmen a celá zrna – Stejně jako oves i ječmen a jiná celá zrna mohou přispět ke snížení rizika srdečních onemocnění, zejména prostřednictvím rozpustné vlákniny, kterou dodávají.

3. Fazole a jiné luštěniny – Fazole jsou obzvláště bohaté na rozpustnou vlákninu. Trvá nějakou dobu, než je tělo začne trávit, což znamená, že po jídle se budete cítit déle sytí. To je také důvod, proč jsou fazole užitečným jídlem pro lidi, kteří se snaží zhubnout.

4. Lilek a okra (Ibiškovec jedlý) – Tyto dvě nízkokalorické zeleniny jsou bohatým zdrojem rozpustné vlákniny.

5. Ořechy – Studie ukazují, že konzumace mandlí, vlašských a jiných ořechů, je dobré pro srdce. Doporučuje se dle druhu ořechu jíst hrstku denně, pomůže to snížit LDL, řádově o 5%. Ořechy mají také další živiny, které chrání a prospívají srdci jinými způsoby.

6. Rostlinné oleje – Zejména pak olivový, konopný, ale i další rostlinné oleje, prospívají srdci a snižují škodlivý LDL cholesterol.

7. Hrozny, jablka, citrusy, jahody – Tyto plody jsou bohaté na pektin, typ rozpustné vlákniny, která snižuje LDL.

8. Potraviny obohacené o steroly a stanoly – Steroly a stanoly extrahované z rostlin zvyšují schopnost organismu absorbovat cholesterol z potravy. Společnosti je přidávají do potravin od margarínů, přes pomerančový džus nebo čokoládu. Jsou také k dispozici jako doplňky. Získání 2 gramů rostlinných sterolů nebo stanolů denně může snížit hladinu LDL cholesterolu asi o 10%

9. Sója – Konzumace sójových bobů a potravin z nich, jako je tofu či sójové mléko, bylo shledáno, jako účinný způsob, jak snížit hladinu cholesterolu. Analýzy ukazují, že účinek je mírnější – konzumace 25 g sójového proteinu denně (280 g tofu nebo 2 1/2 šálků sójového mléka) může snížit LDL o 5% až 6%.

10. Mastné ryby – Konzumace ryb dvakrát až třikrát týdně může snížit hladinu LDL dvěma způsoby: nahrazením masa, které obsahuje nasycené tuky, které zvyšují LDL, a dodáním omega-3 tuků snižujících hladinu LDL. Omega-3 snižují triglyceridy v krevním řečišti a také chrání srdce tím, že pomáhají předcházet vzniku abnormálních srdečních rytmů.

Obrázky: pixabay.com