Nedostatek vitamínu B12 se podepisuje na zdravotním stavu celého těla. Napadá i kůži a oční bělmo

Fotografie: Sheila J. Toro / Creative Commons / Attribution 4.0

Nedostatek vitamínu B12 je nebezpečný problém, který se může snadno podepsat na vašem zdraví. Poznáte ho především podle deprese a silné únavy.

Přestože se tento vitamín nachází v mnoha potravinách, jeho nedostatek je poměrně častý problém. Vitamín B12 je však základní živina, kterou tělo potřebuje k vykonávání mnoha procesů, včetně syntézy DNA, tvorby energie a funkce centrálního nervového systému. Pokud ho však nemáte dostatek, může se to výrazně projevit na vašem zdraví, a to zejména v podobě anémie, říká doktorka Megan Soliman.

Silná únava

Pokud máte nízkou nebo nedostatečnou hladinu vitamínu B12 v krvi, budete se pravděpodobně cítit unavení. Buňky vašeho těla totiž potřebují tuto sloučeninu ke správnému fungování, a navíc dochází v tomto případě ke snížení normální tvorby červených krvinek, což může zhoršit dodávku kyslíku. Pokud se tento stav včas neřeší, může dojít k poruše syntézy samotné DNA.

Bledá nebo žlutá kůže

Stejně jako stav zvaný anémie z nedostatku železa může anémie související s nedostatkem B12 způsobit, že bude vaše kůže bledá – a to zejména v důsledku absence plně vyzrálých, zdravých červených krvinek v těle. Stejně tak může tento problém způsobit žloutenku, při které dochází ke zbarvení kůže a očního bělma do žluté barvy (v důsledku vysoké hladiny bilirubinu v krvi).

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy patří mezi nejčastěji uváděné příznaky související s nedostatkem B12, a to jak u dospělých, tak u dětí. Jeho dostatečný příjem je naopak považován za jeden z nejúčinnějších způsobů, jak se zbavit migrén a podobných příznaků – pokud vás tedy trápí tento příznak, zkuste trávit více času na sluníčku a nechte si provést krevní testy.

nespavost deprese
Fotografie: Freepik

Těžká deprese

Kromě bolesti a migrén je nedostatek vitamínu B12 spojován s vyšším rizikem vzniku deprese. To především proto, že tento problém může způsobit zvýšenou hladinu homocystein v krvi, což je aminokyselina obsahující síru, která zvyšuje oxidační stres, poškození DNA a odumírání buněk v těle. Mimo depresivní příznaky může pak tento problém vést k dalším duševním stavům, včetně psychóz a poruch nálady.

Gastrointestinální problémy

Nedostatek vitamínu B12 může také způsobovat průjem, nevolnost, zácpu, nadýmání, plynatost a další gastrointestinální příznaky. Tyto problémy mohou postihnout jak dospělé, tak i děti.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]