18 potravin, které díky vysokému obsahu vody prospívají kráse

O pitném režimu toho bylo napsáno mnoho. Patrně budete vědět, že do něj nepatří jen pití vody, čajů a ovocných či zeleninových šťáv, ale i polévky a konzumace samotného ovoce a zeleniny.

Mimo jiné jsou osvěžující, mají minimum kalorií a spoustu živin. Samozřejmě, že voda je základ. Nicméně přibližně 20 % z denního příjmu tekutin pochází převážně z potravin (ovoce a zelenina). To je jen další důvod, proč je pravidelně konzumovat. Potraviny, které vám dnes představíme, obsahují více než 80 % vody.

A proč vůbec dbát na hydrataci?

Díky příjmu tekutin funguje správně metabolismus a čistí se organismus. Odplavují se z těla škodlivé látky. Nedostatečný pitný režim (málo tekutin) se mimo jiné podepisuje i na kráse – vyrážky, povadlá a suchá kůže se sklonem k předčasnému stárnutí a tvorbě vrásek. Ke zdraví a kráse vám pomůže i těchto 18 potravin…

Salátová okurka

Salátová okurka obsahuje 96,7 % vody. Jsou na horním žebříčku potravin s vysokým obsahem vody. Hodí se jako příloha k jídlům, do salátů, můžete je strouhat nebo krájet na plátky – jak je libo. Výborná je i chlazená okurková limonáda, která hlavně v létě osvěží.

Ledový salát

Ledový salát obsahuje 95,6 % vody. Pokud budete hledat více vlákniny a živin včetně kyseliny listové, pak je lepší variantou římský salát nebo špenát (tmavě zelená zelenina). Jenže co se obsahu vody týče, je lepší ledový salát. Mezi saláty tímto jednoznačně vede.

Celer

Celer obsahuje 95,4 % vody. Podobně jako ostatní potraviny s vysokým obsahem vody má i celer velmi málo kalorií. Má navíc i dostatek vlákniny, takže zamezuje pocitům hladu a navíc i vitamíny A, C, K a kyselinu listovou.

Ředkve

Ředkvičky obsahují 95,3 % vody. Je výtečnou osvěžující zeleninou do salátů, ale i na chleba s máslem. Je plná antioxidantů, které najdete i v zeleném čaji. Jsou šťavnaté, křupavé a velmi chutné.

Rajčata

Rajčata obsahují 94,5 % vody. Rajčata se hodí jako příloha k masům, ale i na sendviče, do salátů, pomazánek. Využití mají pestré. Největším kamarádem rajčátek jsou mozarell a bazalka. Společně chutnají výtečně.

Cuketa

Cuketa obsahuje 95% vody. Většina z nás ji konzumuje tepelně upravenou, čímž ztrácí své poklady včetně vody. Chcete-li zachovat obsah vody včetně živin, nastrouhejte si ji syrovou do salátu.

Zelené papriky

Zelené papriky obsahují 93,9 % vody a vítězí tak nad ostatními odstíny paprik. Žluté a červené mají 92 % vody, což také není málo. Zelené papriky v sobě ukrývají mimo vody i mnoho antioxidantů a jsou ideální potravinou, pokud vás večer honí mlsná.

Které další potraviny vynikají obsahem vody?

 • Květák – 92,1 % vody
 • Jahody – 92 % vody
 • Vodní meloun – 91, 5 % vody
 • Špenát – 91,4 % vody
 • Brokolice – 90,7 % vody
 • Grapefruit – 90, 5 % vody
 • Broskve – 89 % vody
 • Maliny – 87 % vody
 • Ananas – 87 % vody
 • Meruňky – 86 % vody
 • Borůvky – 85 % vody

Obrázek: pixabay.com