Domácí prostředky, které účinně odstraňují popraskané paty. Vraťte svým chodidlům krásný vzhled

Fotografie: Freepik

Trpíte často na suchou kůži na patách, která se odlupuje a praská? Prostřednictvím těchto přípravků, které si můžete vyrobit z běžných surovin, jež jsou obvykle dostupné v každé domácnosti, se popraskané kůže na patách zbavíte účinně a dlouhodobě.

Příčin vysýchání pokožky na patách je hned několik a k efektivnímu odstranění tohoto problému je obvykle nutné zamyslet se také nad tím, která z nich je právě vaším případem a ideálně ji eliminovat. Jak tedy na popraskané paty?

Příčiny praskání kůže na patách

Kůže na patách je relativně výrazně namáhaným místem těla, jelikož je na ní přenášená zátěž při chůzi a postupně se obrušuje. Pokud nedochází k její správné hydrataci, nebo naopak podléhá výraznému pocení, je nutné ji odpovídajícím způsobem ošetřovat. Nejčastějšími příčinami výrazného vysýchání kůže na patách bývají:

  • nevhodné stravovací návyky zahrnující především nízkou rozmanitost nebo nedostatečný příjem potravy (podvýživa), nízký obsah vitamínu A ve stravě a nedodržování optimálního pitného režimu
  • nezdravá obuv v níž noha správně nedýchá nebo způsobující otlaky
  • příliš dlouhé stání především v nevhodné obuvi
  • genetická predispozice a kvalita kůže
  • nadváha způsobující nohám mnohem vyšší zátěž při chůzi a stání
  • civilizační choroby způsobující hrubnutí a vysýchání kůže (např. cukrovka)

Je-li to možné, prvním krokem péče o suchou kůži na patách je eliminace nevhodných návyků a dalších příčin jejího vznikání. Vhodnou je především úprava stravování, pořízení pohodlné prodyšné obuvi a snížení tělesné hmotnosti.

Jak pečovat o popraskané paty

Péče o popraskané paty vyžaduje především jejich správné ošetřování a hydrataci. Zde je několik účinných metod, jak se suché kůže zbavit, je však potřeba je aplikovat v dostatečné míře a pravidelně.

Solná lázeň

Nohy s popraskanými patami můžete máčet v solné lázni, ideálně v roztoku koupelové soli s minerálními látkami, velmi vhodné jsou soli obohacené extraktem z Mrtvého moře. Vhodný je také slabý roztok soli kuchyňské, ten však pomáhá spíše odstranit záněty či bakteriální kmeny, zároveň však pokožku vysušuje a může situaci zhoršit.

Fotografie: Freepik

Bylinná lázeň

Do lázně si vedle soli můžete dát také bylinky. Velmi vhodné jsou heřmánek, lněné semínko, žebříček, měsíček či kostival. Lázeň je hydratující, uklidňující a velmi aromatická. U lněného semínka je vhodné připravit si také odvar, který uvolňuje olej pomáhající zjemňovat pokožku.

Mléčná lázeň

Kromě vodních roztoků je možné si nohy namáčet také v mléce. Koupel je vhodné doplnit potřením nohou jedlou sodou, která se nechá 5 minut působit a následně omyje a otře do sucha. Společně se sodou se obvykle odloupne i uschlá kůže.

Fotografie: Pixabay

Obrušování a zvlhčování

Nohy po koupeli vždy obruste pemzou, která odstraní suchou kůži a podpoří sílu a kvalitu další vrstva pokožky. Denně byste zároveň měli nohy hydratovat vhodnými krémy.

K docílení dlouhodobého efektu je vhodné také zvýšit příjem potravy obsahující vitamín A a nohám odlehčovat především v případě, že máte zaměstnání, při kterém musíte často stát nebo dlouho sedět. Důležitá je potom relaxace s nohami ve zvýšené úrovni.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]