Když se špatná kondice zubů ozývá: Proti bolestem podomácku zakročí i slaná voda a česnek

Fotografie: Suyash.dwivedi / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Bolest zubů je mírná až silná bolest zubů a čelistí nebo jejich okolí. Může znamenat, že máte problém se zuby nebo dásněmi.

Většina z nás se alespoň jednou v životě setkala s nepříjemnou bolestí zubů. Tato otravná a často intenzivní bolest nás může postihnout v nejméně vhodných okamžicích a omezit nám schopnost jíst, mluvit nebo se soustředit na svoje každodenní aktivity. Přestože je prvním krokem v případě silné nebo dlouhodobé bolesti navštívit zubního lékaře, existuje několik domácích prostředků, které mohou poskytnout dočasnou úlevu a zmírnit utrpení, dokud nám zubní odborník nemůže poskytnout adekvátní péči, říká doktorka Christine Frank.

Oplachování slanou vodou

Pro mnoho lidí je výplach slanou vodou účinnou léčbou první volby. Slaná voda je přírodní dezinfekční prostředek a může pomoci uvolnit částečky jídla a zbytky, které mohou uvíznout mezi zuby. Léčba bolesti zubů slanou vodou může také pomoci snížit zánět a zahojit případné rány v dutině ústní. Chcete-li použít tento postup, smíchejte 1/2 čajové lžičky soli do sklenice teplé vody a použijte ji jako ústní vodu.

Výplach peroxidem vodíku

Výplach peroxidem vodíku může také pomoci zmírnit bolest a zánět. Kromě toho, že peroxid vodíku ničí bakterie, může snižovat zubní plak a hojit krvácející dásně. Ujistěte se, že jste peroxid vodíku řádně naředili. Za tímto účelem smíchejte tříprocentní peroxid vodíku se stejným dílem vody a použijte ho jako ústní vodu. Nepolykejte ho.

Studený obklad

Studený obklad můžete použít ke zmírnění bolesti, kterou pociťujete, zejména pokud bolest zubu způsobil nějaký typ úrazu. Když přiložíte studený obklad, způsobí to, že se cévy v dané oblasti stáhnou. Tím se bolest zmírní. Chlad může také snížit případný otok a zánět. Tento postup použijete tak, že na postižené místo přiložíte na 20 minut sáček s ledem zabalený v ručníku. Tento postup můžete opakovat každých několik hodin.

zuby bolest
Fotografie: Freepik

Mátové čajové sáčky

Mátové čajové sáčky lze použít ke zmírnění bolesti a zklidnění citlivých dásní. Před přiložením na postižené místo nechte použitý čajový sáček trochu vychladnout. Měl by být ještě mírně teplý. Tuto metodu můžete také použít k ochlazení, nikoliv k zahřátí oblasti. Za tímto účelem vložte použitý čajový sáček na několik minut do mrazničky, aby se zchladil, a poté ho přiložte na zub.

Česnek

Již tisíce let je česnek uznáván a používán pro své léčivé a antibakteriální vlastnosti. Nejenže dokáže ničit škodlivé bakterie, které způsobují zubní plak, ale může také působit jako prostředek proti bolesti. Chcete-li použít česnek na bolest zubů, rozdrťte stroužek česneku, abyste vytvořili pastu, a naneste ji na postižené místo. Můžete přidat i trochu soli. Případně můžete pomalu žvýkat stroužek čerstvého česneku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]