Zelenina, která by určitě neměla chybět ve vašem jídelníčku pro udržení pevného zdraví

Zelenina by měla být naprostou součástí stravy každého z nás. Je to právě zelenina, která působí i jako prevence mnoha chronických onemocnění a podporuje celkové zdraví člověka. Doporučuje se jíst pět porcí zeleniny denně, což vede k posílení zdraví a imunity. Některá zelenina navíc obsahuje mnohem více živin než jiná. Představíme vám 10 druhů zeleniny, kterou se vyplatí zařadit do svého jídelníčku.

1. Lilek

Má nízký obsah tuku a kalorií, ale zato spoustu zdraví prospěšných výhod. Obsahuje draslík, který snižuje riziko mrtvice. Antioxidanty pro zdraví mozkových buněk a kyselinu listovou, která je nezbytná pro těhotné ženy. Lilek má také vitamíny K a B6, mangan a fytonutrienty, jako je kyselina chlorogenová a nasunin.

2. Červená řepa

Řepa pomáhá snižovat vrozené vady díky své bohatosti na foláty. Má také vysoký obsah vitamínu C a další základní živiny, jako je mangan, draslík, železo a fosfor. Tato zelenina podporuje přirozenou detoxikaci.

3. Chřest

Tato zelenina v sobě ukrývá velké množství antioxidantů, které mohou snížit poškození oxidačním strese. Obsahuje draslík, vlákninu, bílkoviny a rovněž kyselinu listovou. Má také vitamíny, díky kterým se podporuje zdraví srdce.

4. Klíčky

Klíčené potraviny (ať už klíčená brokolice nebo jiné) jsou plné rostlinných bílkovin, klíčky jsou skutečně zdravé a mají spoustu výhod. Jezte je pro vaše srdce, kosti, mozek a dokonce i pro boj s rakovinou. Jsou také dobré pro ženy v menopauze.

5. Mrkev

Pravděpodobně už víte, že mrkev je pro vaše oči dobrá. Ale to není všechno. Mrkev je také dobrá pro vaši pokožku a vlasy. Je také bohatá na vitamín C, prospívá srdci a pomáhá při vstřebávání železa.

6. Tmavě zelená zelenina

Vše, co je zelené: od špenátu, přes brokolici je tato zelenina bohatá na kyselinu listovou a další cenné vitamíny a minerály. Čím zelenější, tím lépe.

7. Rajčata

Mají nízký obsah kalorií, ale vysoký obsah živin včetně lykopenu, který má několik výhod.

  • Snižuje hladinu cholesterolu v krvi

  • Působí jako prevence některých druhů rakoviny

  • Prospívá zraku

  • Chrání zdraví srdce

  • Zlepšuje trávení

8. Papriky

Červené papriky jsou považovány za nejzdravější, protože obsahují lykopen, nicméně žluté a zelené papriky na tom nejsou o nic hůř. Mají spoustu vitamínů a látek, které podporují zdraví srdce, zubů a dásní.

9. Batáty

Batáty jsou bohaté na vitamín A a mají nízký glykemický index. Mají také vyšší obsah bílkovin a vlákniny, než většina jiné zeleniny.

10. Česnek

Česnek společně s cibulí patří mezi oblíbený typ zeleniny, který nejenže dochutí každé jídlo, ale využívá se po staletí v tradiční medicíně. Chrání zdraví srdce a před zánětlivým onemocněním. Jsou to pomocníci v boji proti nachlazení a kašli, snižují vysoký cholesterol a mají spoustu dalších výhod.

Obrázky: pixabay.com