Svačinky do školy by měly dětem chutnat a pomoci jim se soustředěním

Otázku, co dětem připravit ke svačině, aby byla zdravá a chutná, si klade dnes a denně mnoho rodičů. Možná i vy patříte mezi ně. Připravili jsme pro vás pár užitečných rad, informací a inspirací. Chutných a zdravých svačinek existuje spousta. Než se na ně zaměříme, prozradíme si, čeho se naopak při přípravě svačinky vyvarovat.

Dětem nechystejte jídla s obsahem nasycených tuků (sádlo, máslo). Vyhněte se také paštikám a uzenářským výrobkům (salámy). Nepoužívejte tučné pečivo – koláče, buchty, plněné croissanty. Nevhodnou svačinou jsou i hamburgery, pizza či párek v rohlíku a sladkosti, včetně sladkých limonád a minerálek.

Dopolední svačinka by měla tvořit 10 až 15 % denního příjmu energie a rozhodně nemá nahrazovat snídani či zahrnovat 2v1 – snídani i svačinku. Dobře svačit totiž znamená – lépe se soustředit/učit. Kvalitní svačina dodá dětskému organismu energii a podporuje pozornost.

Ovoce ano, sladkosti ne

Základem dopolední svačinky malého školáka by mělo být pečivo doplněné zeleninou a ovocem. Může se jednat o tmavý chléb s tvarohovou pomazánkou, plátkem šunky či sýra a zeleninou. Na závěr doplněné měsíčkem jablíčka.

Vhodné jsou také jogurty bez umělých sladidel a žádné sladkosti, namísto toho raději pomeranč či šťavnatý ananas, případně doma vyrobené tyčinky (rozemleté datle, ovesné vločky, oříšky, kakao, banán) z hmoty vypracovat tyčinky, pokapat roztopenou hořkou čokoládou a nechat v lednici ztuhnout. Případně doma pečené sušenky bez zbytečného množství cukru.

Pitný režim

Důležité je rovněž nezapomínat na pitný režim. Vhodné jsou čaje, voda ochucená šťávou z pomeranče, ředěné ovocné šťávy apod. Žádné sladké limonády a budete-li sladit čaj, pak zkuste opět šťávy z ovoce, případně trochu medu.

Tipy na dětské svačinky

  • Jogurt a hroznové víno
  • Jablko a sýr cottage
  • Domácí sušenky, tyčinky s ovocem, jogurtem či tvarohem
  • Jogurtový nápoj, tmavý rohlík a salátová okurka
  • Celozrnné pečivo se sýrem a rajčetem
  • Avokádová či brokolicová pomazánka + pečivo
  • Celozrnná bageta s mozarellou, zeleninou, ledový salát
  • Pečivo s tuňákem a lučinou

Děti ze všeho nejvíce ocení vaši fantazii, týká se to zvlášť těch nejmenších, které mají problém s dojídáním svačinek. Jídlo se totiž jí také očima a je důležité, aby lákavě vypadalo. Dejte si záležet na svačinkové krabičce i láhvi na nápoje. Zeleninu můžete vykrájet ozdobně, takže kolečka mrkve budou kytičky, srdíčka apod. Pokud jsou vaše děti mlsné, využijte fantazie nejen při aranžování, ale samotné přípravě.

Zkusit můžete netradiční jídla, jako je například tvarohová pomazánka s rozinkami a mrkvovou šťávou. Jestliže se vaše dítko neobejde bez sladkostí, připravte domácí čokoládu: kakao, kokosový olej, sušené mléko, med a směs nalijte do formiček ve tvaru koníčků, srdíček, pejsků, tlapiček apod. Čím pěknější a chutnější svačinka, tím větší šance, že ji dítě opravdu sní.

Inspirace na školní svačinky

Obrázek: pixabay.com