Co pro vás představuje zdravý životní styl?

Téma „zdravý životní styl“ patří mezi jedno z nejdiskutovanějších této doby. Co si však pod tímto pojmem představit? Jednotlivé návody se různí, ale jedno mají přeci jen všechny společné. Patří sem cítit se v dobré kondici, být fit a zdravý. Je pravdou, že to, jaký život žijeme, ovlivňuje z 80 % naše zdraví. Ten zbytek jsou ostatní vlivy, dědičnost a zdravotní osvěta – péče.

Zásady zdravého života

  • Vyvážená a pestrá strava
  • Pravidelná pohybová aktivita
  • Vyvarování se kouření a užívání škodlivých látek (nadměrné pití alkoholu)
  • Kvalitní a dostačující spánek, pravidelný odpočinek
  • Optimistický pohled na svět a dobrá nálada
  • Vyhýbání se stresu

Zaručený návod neexistuje

Není žádný originální a jediný návod na dodržování zdravého životního stylu. Potřeby a možnosti každého člověka se od sebe liší. Je nutné brát v potaz nejen fyzický, ale i psychický stav člověka, věk, pohlaví a jeho celkové dosavadní zdraví i genetické dispozice.

Důležitou roli hraje vyvážená a pestrá strava, která umožňuje udržet optimální fyzické i psychické zdraví a mít dostatek energie. Ze stravy získáváme „pohonné hmoty“ – minerály, vitamíny a další důležité živiny. Mějte na paměti, že každý člověk má individuální potřeby na množství stravy. Důležité je zachovat si optimální tělesnou váhu, ale neposuzujte podle toho, že někdo sní méně a jiný více. Jinak vypadá jídelníček člověka, který tráví den v kanceláři a jinak toho, který tráví den na stavbě. Mnohdy je lepší řídit se vlastními instinkty, než radami z časopisů.

Nerozlučitelní parťáci – Strava a pohyb

Mimo jídelníčku je vhodné alespoň víkendově zařadit pohybové aktivity. Pokud nejste vyznavačem sportů, stačí dlouhá procházka rychlejší chůzí. Některým by stačilo vyměnit výtahy za schody a tramvaje za vlastní chůzi!

Díky pohybu a pestré stravě si udržíte nejen přiměřenou hmotnost, ale normální krevní tlak i nízkou hladinu cholesterolu v krvi. Mimo lepší fyzické kondice budete i výkonnější, méně unavení a dosáhnete svěžího a mladšího vzhledu.

Fotografie publikována se svolením stockimages Photography/FreeDigitalPhotos.net