Jasné příznaky hyperaktivního močového měchýře, které řada lidí přehlíží. Začněte tento choulostivý problém řešit včas

Fotografie: Freepik

Hyperaktivní močový měchýř je onemocnění, které je daleko rozšířenější, než si myslíte. Podle různých zdrojů tím trpí každá čtvrtá nebo dokonce každá třetí žena. Náchylnější jsou samozřejmě starší ženy a ženy, které procházejí menopauzou, ale není výjimkou, že jím trpí i velmi mladé ženy.

Zároveň se téměř každý třetí pacient nikdy neobrátí na lékaře – svoje potíže totiž nepovažují za nemoc. Zde jsou některé příznaky, které naznačují, že možná také trpíte syndromem hyperaktivního močového měchýře.

Časté chození na toaletu v noci

Za normálních okolností bychom neměli v noci vstávat, abychom šli na toaletu. Jestliže si odskočíte před spaním a po probuzení, mělo by to stačit. Pokud se ale budíte téměř každou noc, abyste šli na toaletu, není to v pořádku. Může se jednat o zvýšenou aktivitu močového měchýře.

Musíte na malou až moc často

Kolik je ale norma? Obecné pravidlo říká, že pokud musíte jít na toaletu osmkrát nebo vícekrát denně, je to příliš často. Pokud se k tomu ještě přidají noční výlety, je to jasný signál, že byste měli navštívit lékaře.

Močíte často, ale málo

Při syndromu hyperaktivního močového měchýře dochází k nutkání močit ne proto, že se v něm hromadí příliš mnoho tekutiny, ale kvůli nedobrovolné kontrakci svalů tohoto orgánu. Pacienti proto pociťují nutkání, i když je jejich močový měchýř naplněný třeba je z poloviny.

Cítíte nutkání močit ihned po použití toalety

Vzhledem k tomu, že u hyperaktivního močového měchýře jsou svaly napjaté téměř po celou dobu, pacienti pociťují nutkání močit téměř neustále, a to i bezprostředně po použití toalety. To se dá ale napravit pravidelným cvičením. Pomoci mohou tzv. Kegelova cvičení, tedy posilovací cviky na podporu svalů pánevního dna.

Úniky moči

Pokud občas spontánně vylučujete moč, může to být také příznak příliš aktivního močového měchýře. Je sice trapné si něco takového přiznat, ale pokud se moč uvolňuje například při sportu nebo při zvuku vody, je nutné situaci aktivně řešit. Bez odborné diagnostiky a léčby se situace bude jen zhoršovat.

Fotografie: Freepik

Některé nápoje mohou zhoršit příznaky

Sladké nápoje, alkohol, kofein a příliš horká nebo kyselá jídla mohou být spouštěči, které mohou příznaky zhoršovat. Pokud se u vás objeví příznaky hyperaktivního močového měchýře, měli byste se těmto typům nápojů vyhýbat.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]